Bebeğin Gelişimi

Gebeliğin 13. haftasında bebeğinizin yüzü vücuduna orantılı şekilde daha küçüktür. Her geçen gün çok daha sevimli görünmeye devam eder. Yüz özellikleri daha da belirginleşmiştir. Alın bölgesi geniştir. Kulakları büyüdükçe normal şeklini almaya başlar. İç kulak ve orta kulak tamamen oluşmuştur. Gözler önceki haftalara nazaran yüzün ön kısmına daha da yaklaşmıştır. Gözleri renklenmiştir.

13 haftalık bebekte derinin üzeri ince tüylerle kaplanmıştır.

Bebeğiniz başparmağını ağzına sokabilir.

Hamilelikte 13. haftada bebeğinizin tüm organları ve vücut sistemleri oluşmuştur. Organları büyümeye ve gelişmeye, kollar ve bacaklar uzamaya devam eder.

13. haftada bebekte sindirim sistemi gayet güzel çalışıyor. Bebek, amniyon sıvısını yutar ve bu sıvıyı böbrek ve bağırsaklardan süzerek idrar olarak tekrar amniyon sıvısına bırakır. Atık maddelerin tamamı göbek kordonu ile plasentaya ve oradan da annenin kanına transfer olur.

Gebelik 13. haftada bebeğinizin tüm diş tomurcukları gelişimine devam eder.

Peki, 13 haftalık bebek hareket eder mi? Evet, anne karnında 13 haftalık bebek hareket eder ve geçen haftalara göre hareketleri daha da hızlanır. Artık vücudunun bütününü germe hareketi yapabilir ve dışarıdan uyarılmalara, refleks hareketlerle yanıt verebilir. Bebekler bu uyarılmalarda herhangi bir acı hissetmezler. Bebeklerin 24. haftaya kadar herhangi bir acı hissetmedikleri tahmin edilir.

Kalbi geçen haftalara göre bir tık daha yavaşlamakla beraber hala hızlı atar.

Yumurta kesesi (yolk kesesi) 13. hafta tamamen kaybolur.

Hamilelik 13. haftada bağırsakları karnın içine tam olarak yerleşmiş durumdadır.

Ultrason Görüntüsü

Bebeğiniz, yüz mimiklerinin belki de ilkini yapmaya başladı: O artık ara sıra da olsa gülümseyebiliyor. Eğer doktorunuz 4 boyutlu ultrasonda bebeğinizi gülümserken yakalarsa çok şanslısınız.

Deri katmanı ve kemikleri her geçen hafta daha da kalınlaşacağı için 13. haftalık gebelik ultrasonunda minik bir insan formlarında görünür.

İlk haftalarda bebeğinizin başı bedeni ile aynı büyüklükteydi. Artık birkaç haftadır başı büyüdü ve 13. hafta ultrason görüntülerinde bebeğinizin başının bedenine oranla üçte 1 boyutuna geldiğini görebilirsiniz.

Bebeğinizin tekmeler attığını, kollarını ve parmaklarını hareket ettirdiğini 13 haftalık bebek ultrason görüntüsünde görebilirsiniz.

Eli yüzüne değerse bebek refleks hareketler yapabilir. 13 haftalık bebeğin ultrason görüntülerinde bebeğinizin başparmağını ağzına soktuğunu görebilirsiniz.

Bazı doktorlar 13 haftalık gebelik ultrason görüntüsüne bakarak bebeğin cinsiyetini söyleyebilir. Bazen de bebek pozisyon olarak bu tahmine izin vermez.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

Tebrikler! 13. hamilelik haftasında artık hamileliğinizin 4. ayına girdiniz. Aynı zamanda da tıp literatüründe 2. trimester adı verilen ikinci 3 aylık döneme giriş yaptınız. Hamileliğin en rahat ve keyifli geçeceği sürece hoş geldiniz.

13 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler şöyle:

– Artık ikinci 3 aylık dönemdesiniz ve kısa bir süre sonra bebeğinizin tekmelerini hissedebileceksiniz,

– Hamilelikte artan kan hacmi, cinsel organlara giden kan miktarında artışa neden olacağı için bazı anne adaylarında cinsel ilişki, hamilelik öncesinden daha keyifli olabilir. Ancak pek çok kadında bu durumun tersi yaşanır. Bunun en önemli sebebi de kadınların hamileyken kendilerini çekici bulmamalarıdır. Bazı erkekler de bu dönemde eşlerini çekici bulmayabilir. Ayrıca anne adayının bulantı, halsizlik, duygu dalgalanmaları hissetmesi ve cinsel bölgeye aşırı kan gitmesinin verdiği hafif ağrı hissi de çiftlerin hamilelikte cinsellik yaşamasını engelleyebilir. Bu durumu karşılıklı konuşmak, birlikte bir can dünyaya getiriyor olmanın heyecanına yoğunlaşmak çiftlere iyi gelir. Bu dönemde erkeğin eşine oral seks yapması vajinadan hava girmesine sebep olabileceği için tehlikelidir. Tam tersi kadının erkeğe oral seks yapması, kadının vajinal yoldan ilişkiye girmeye isteksiz olduğu dönemlerde çiftlere iyi gelebilir,

– 13. gebelik haftasında cilt sorunları devam edebilir. Yüzde, bedenin farklı yerlerinde koyu lekelere neden olan Gebelik Maskesi (Chloasma) görülebilir. Bu durum genellikle geçicidir ve doğum sonrasında zamanla düzelir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte 13 haftayı geride bırakırken şu bazı noktalara da dikkat etmelisiniz:

– 13. hafta gebelikte diş eti kanamalarınız devam edebilir. Dişlerinizi düzenli fırçalamak sizi rahatlatır. Hamilelikte mutlaka florür içermeyen organik diş macunu kullanın (Az miktarda da olsa florür maddesinin sağlığa zararlı etkileri olduğu bazı bilimsel çalışmalarda ortaya konmuştur.) Bu alışkanlığınızı ömür boyu sürdürmeniz ve ilerleyen yaşlarında çocuğunuza da organik diş macunu kullandırmanız sağlığınız için önemlidir. Gerekli durumlarda diş doktorunun önereceği tedavileri yaptırmaktan çekinmeyin. Günümüzde hamilelik döneminde diş tedavileri güvenli şekilde uygulanmaktadır,

– Bol su içmelisiniz. Demir tabletlerinizi düzenli kullanın. Beslenmenize dikkat edin. Aşırı yememeye özen gösterin. Günde fazladan 300 kalori yeterlidir. İkiz gebeliklerde bu oran günde 500-660 kalori olmalıdır. Her gün dengeli olarak protein ve kalsiyum içerikli yiyeceklerden bolca yiyin. Krampları önlemek adına muz gibi magnezyum içerikli gıdalar da tüketin,

– Fazla kilo almamaya çalışın. Hamile bir kadın ilk 3 ayda ortalama 1,2-1,6 kg almalıdır. Haftada 450 grama denk gelir. İkinci 3 ayda 5,5-6,5 kilo alır. 8 ve 9. aylarda ise haftada 450 gram olacak şekilde kilo almalıdır. Son ay içinde ise 450-900 gram almalıdır. Fazla kilo alan annenin bebeği de iri olur inancı yaygındır, oysa annenin hamilelikte aldığı kilo ile bebeğin kilosu arasında bir ilişki yoktur,

– 13 haftalık gebelikte doğum öncesi kurslara gitmeyi artık düşünmeye başlamalısınız. Eşinizle gidecekseniz erken dönemde kayıt yaptırmanız, uygun tarihlerinizi önceden belirlemeniz açısından avantajlı olabilir. Doğum öncesi kursların içerikleri farklılık gösterir. Bazı kurslar bebek bakımı odaklıdır. Elbette anne ve babalığa hazırlık açısından bu kurslar da faydalıdır. Ancak doğuma gerçek anlamda hazırlanabilmek için doğumda size faydalı olacak bilgilerin aktarıldığı doğum odaklı kurslara yönelmenizde yarar var. Bu kurslar sayesinde eşinizle birlikte doğum korkunuzu yenebilirsiniz. Çok sağlıklı ve pozitif bir doğum yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe