Bebeğin Gelişimi

Minik bebeğiniz içinizde büyürken heyecan verici gelişmeyi hemen müjdeleyelim: 12 haftalık bebek anne karnında akrobatik hareketler yapabilir. Bebeğiniz 12. haftasında rahminizin içinde tırmanabilir, ters durabilir geriye doğru gerinebilir, hatta takla bile atabilir. O minik bacaklarıyla tekmeler atabilir. Kollarıyla adeta boks hareketleri yapar. Muhtemelen içeride çok eğleniyor ve keyfi de yerinde.

12 haftalık hamilelikte bebeğinizin organları yerlerini çoktan aldılar ve gelişmeye devam ediyorlar. Plasenta ve göbek kordonu işlevini mükemmel şekilde sürdürür. Böbrekleri birkaç haftadır gayet iyi çalışıyor. Bebeğiniz, içinde büyüdüğü amniyon sıvısını yutar ve bu sıvıyı bağırsaklarından ve böbreklerinden süzerek idrar olarak tekrar gebelik kesesinin içine bırakır. Merak etmeyin; bebeğinizin böbrek sisteminin henüz süzme fonksiyonu olmadığı için atık maddeleri idrar ile vücuttan uzaklaştırmaz. Bu sebeple de amniyon sıvısına hiçbir zarar vermez. Aksine gebelik kesesi büyüdükçe, kesenin içindeki değerli amniyon sıvısının da artmasına katkıda bulunur. Atık maddeler bebeğin vücudundan göbek kordonu aracılığı ile kan yoluyla plasentaya ulaşır ve annenin kanına taşınır. Amniyon sıvısının ağırlığı 12. haftada 30-40 mililitredir. Hamileliğin ortasında bu miktar yarım litreye yaklaşır. Hamilelik tamamlandığında ise 1 litre civarına gelir.

Ayrıca amniyon sıvısında bebeğiniz büyürken vücudundan dökülen tüy, saç ve tırnak gibi dokular da bulunur. İşte bu sayede amniyosentez uygulaması, yani bir iğne ile amniyon sıvısından örnek alınması işlemi ile bebeklerin kromozom yapısı incelenebilir.

Gebelikte 12. haftada bebeğiniz akciğerlerinin gelişimine katkı sağlayacak şekilde suyun içinde nefes alma denemelerine devam eder ve hatta geçen haftadan bu yana hıçkırabiliyor.

Bebeğin bazı vücut sistemleri geçen birkaç haftadan beri çalışmaya başladı. Bu hafta parmaklarını daha hızlı hareket ettirebilir, hatta kıvırabilir. El parmaklarını daha hızlı açıp kapatabilir. Bazı bebekler, 12. haftalarında başparmaklarını bile emebilirler. Gözlerini kısma hareketi yapabilir.

12 haftalık bebek hareketlerinin birçoğu refleks şeklindedir. Ancak kasları geliştikçe yavaş yavaş beyin sinyallerine cevap vermeye başlayacak. Örneğin; karnınıza dokundukça ve hafifçe bastırdığınızda bebeğiniz de bunu hissedecektir.

12. hafta gebelikte bebeğin cinsel organları ve üreme sistemi gelişmeye devam eder. El ve ayak tırnakları gelişmeye devam eder.

Kıkırdak yapıdaki kemikleri geçen haftalarda kemik formlarında sertleşmeye başlamıştı. Bu gelişim 12. haftada da devam edecek.

12. gebelik haftasında bebeğinizin vücudunun birçok yerinde ince bir tüy tabakası oluşmaya başladı.

Embriyo aşamasında bebeği ilk olarak besleyen yumurta kesesi, yani yolk kesesi 12-13. haftalarda yok olur.

Ultrason Görüntüsü

12 haftalık bebek görüntüsü 4 boyutlu ultrasonda adeta fotoğrafını çektirmişçesine çok nettir. Artık bebeğinizin başı vücudunun yarısı kadar değil, yani vücudu uzamaya başladı. Artık daha orantılı bir vücuda sahiptir! Geçen haftalardaki virgül gibi duran kıvrımlı haline nazaran daha dik durabilir.

Bebeğinizin hıçkırdığını 12 haftalık gebelik ultrason görüntüsünde görebilirsiniz.

12 hafta ultrason görüntüsünde bebeğinizin yüzünün çok daha net geliştiği görülebilir; burnu, ağzı, üst dudağı, kulakları ve gözleri daha belirgindir. Eğer bu haftada doktor randevunuz varsa ve bebeğinizi profilden gördüyseniz, kime benzediği ile ilgili yorumlar yaparken bulabilirsiniz kendinizi…

Doktorunuz size 12 haftalık bebeğin ultrason görüntüsünde kalp atışını dinletebilir. Kalbinin atış hızına çok şaşırabilirsiniz. Bu haftalarda bebeklerin kalp atış hızı 120-160 atımdır.

Doktor 12. hafta gebelikte uygulanan ultrason taramasında ikiz bebeklerin tek yumurta ikizi mi yoksa ayrı yumurta ikizi mi olduğunu söyleyebilir. Bunu, keseyi birbirinden ayıran dokunun kalınlığına bakarak yapar. Bu haftalarda aralarında incecik bir amniyon zarı olsa da ikiz bebeklerin dokunma yoluyla birbirlerini hissettikleri belirtilir.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

Hamileliğinizin 4. ayını tamamlamanıza az kaldı.

Hamilelikte 12. haftada rahminizin boyu irice bir greyfurt büyüklüğüne geldi. Rahminiz büyüdükçe yan taraflarınızda ara sıra kas ağrıları hissetmeniz normaldir.

12 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler arasında işte olumlu gelişmelerden biri: Geçen haftadan bu yana rahminiz biraz daha yukarı yerleştiği için mesanenizde bir rahatlama hissedeceksiniz.

Hamilelikte ikili testi (11-14 testini) birkaç hafta içinde yaptırmalısınız. Bu testte bebeğinizin ense pilisi kalınlığına bakılacaktır.

12. hamilelik haftasında hamilelerin bir kısmında mide bulantısı, yorgunluk hissi yok denecek kadar azalabilir. Bunun yerini, bir canlanma ve enerjik olma hissi alabilir.

Kan grubunuz Rh negatifse ve eşinizin kan grubu Rh pozitif ise hem hamilelikte hem de bebeğinizle ilgili bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Doktorunuz hamilelik dönemi ve doğum sonrasında gereken uygulamaları yapacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

On iki haftalık gebelikte tam kan sayımı yaptırmanız, vücudunuzdaki eksik vitamin ve minerallerin belirlenmesi açısından önemlidir.

Geçen hafta başlamadıysanız hamilelik 12. haftada hafta mutlaka demir tabletine başlamalısınız. Doktorunuz demir takviyesi önermeyi unuttuysa bunu ona hatırlatın ve danışın. Aksi halde kansızlık yaşayabilirsiniz. Bu da kendinizi halsiz hissetmenize neden olabilir. Ayrıca demir takviyesi ile doğumda fazla kanamanız olma olasılığına karşı büyük bir önlem almış olursunuz.

Gebeliğin 12. haftasında eğer memeleriniz acıyorsa rahatlamaları için, doğumdan sonra da kullanabileceğiniz bir organik meme ucu kremini, her gün memenin tamamına uygulamanız rahatlamanızı sağlayabilir. Kremi uygulama süresini fazla uzatmayın. Çünkü masaj şeklinde uzun süren bir uygulama yapmanız, memelerinizde uyarılma hissine neden olacağı için doğumu başlatacak etkilere sebep olabilir.

Gebelik 12. haftadan itibaren çabuk yorulabilir ve nefes nefese kalabilirsiniz. Bu durum, vücudun oksijen ihtiyacının artmasından kaynaklanır. Egzersiz yaptığınızda bu durumunuz tetiklenebilir. Aralarda dinlenmeyi ve küçük molalar vermeyi ihmal etmeyin.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe