Bebeğin Gelişimi

Geçen hafta bebeğinizin fetüs evresi başlamıştı. Bebek artık doğuma kadar olan süreçte fetüs olarak adlandırılacak.

11. gebelik haftasında fetüs büyüdükçe kalp atımı hızı yavaşlar. Kalbi 160 atımın altına inerek daha yavaş atmaya başlar.

Göğüs ve karın yavaş yavaş düzleşmeye başlar.

Bağırsaklar da dahil organlar gelişimlerine devam eder.

11 haftalık bebek az miktarda amniyon sıvısını soluyarak nefes alma alıştırmaları yapar.

Cildi daha da kalınlaşır. Cilt yüzeyinin altında kıllanma belirtileri başlar.

Dokunma duyusu gelişmeye devam ettiği için bebek artık dışarıdaki uyarılara refleks olarak yanıt verebilir. Örneğin; annenin karnına el ile bastırıldığında bebek refleks şeklinde kaçma hareketi yapabilir. Henüz herhangi bir acı hissetmez.

Gebeliğin 11. haftasında tat alma duyusu da gelişmeye başlar. Tüm bu gelişmeler, beyinde ilk öğrenmenin gerçekleşmeye başladığını gösterir. Beslenmenize daha da dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin kanında 100 saat kadar kalabilecek kafein ve alkol gibi maddeleri içeren içecekleri tüketmemelisiniz.

Kan hücreleri üreten yolk kesesi, önümüzdeki birkaç hafta yok olmak üzere küçülmeye devam eder.

Bebeğinizin ses telleri de oluşmaya başladı.

Anne karnında 11 haftalık bebekte göz mercekleri ve göz kapakları oluştu. Göz kapakları hala kapalıdır. Yüz kemikleri belirgin olarak görülür.

Kemikleri sertleşmeye devam eder. Çenesi daha da belirginleşmeye başlar. Çene kemiğinde dişler için ilk tomurcuklanmalar devam eder.

11 haftalık gebelikte bebeğin genital organı şekil değiştirmeye başlar: Kız ise klitoris, erkek ise penis oluşmaya başlar. Anne adayları 11 haftalık gebelikte cinsiyet belli olur mu diye merak ederler. Ancak anne karnında 11 haftalık bebek cinsiyetinin tahmini için henüz erkendir.

Bağırsaklar artık iyice kapanmıştır. Fetüs artık amniyon sıvısını yutmaya başlamıştır. Bu sıvıyı böbrekler aracılığı ile idrar olarak yapacaktır. Amniyon sıvısındaki atık maddeler plasenta aracılığıyla annenin kanına aktarılır.

Bebeğin yaşamsal destek sistemi olan plasentanın gelişimini tamamlamasına sadece birkaç hafta kaldı. Plasenta bebeğin nefes alması, yemek yemesi ve atıklarını ortamından uzaklaştırması için mükemmel bir yapıdır. Plasenta tüm bunları sağlarken tıpkı bir organ gibi ciddi enerji harcar. Sigara, yüksek tansiyon gibi etkenler plasentaya kan akışını azaltacağı için anne adayı çok dikkatli olmalıdır. Hamilelikte sigara kesinlikle içilmemelidir.

11. hafta gebelikte anne ile bebek arasındaki kan alışverişini sağlayan göbek kordonu da mükemmel bir sistemle çalışmaya devam eder. Etrafında sarılı olan 3 damar, büyümekte olan bebeğin amniyon kesesi içinde rahatça hareket etmesini sağlayacaktır.

Ultrason Görüntüsü

11 haftalık ultrason görüntüsünde bebek sırt üstü yatar gibi durur. Bu ayda boynunun uzamış olduğu daha belirgin görünür.

Bebeğin bedeni ve diğer kısımları artık daha hızlı büyümeye başlayacağı için, baş büyüklüğü vücuduyla daha orantılı bir hal almıştır.

11 haftalık bebek ultrason görüntüsünde amniyon kesesi içinde daha da hareketlenmiştir, bu hareketlenme daha çok vücudu ve eklem yerleriyle silkinme şeklindedir. Ancak 11 haftalık bebek hareketlerini anneler hissetmezler. Bu hareketleri hissetmek için henüz zaman vardır.

11 haftalık bebek anne karnında hıçkırma hareketleri ile birlikte nefes alma ve yutkunma hareketleri de yapabilir.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

Gebelikte 11. haftada rahminiz orta boy bir greyfurt kadardır. Doktor kasık kemiğinin üzerinden karın duvarınıza hafif bastırarak rahminizin büyüklüğünü hissedebilir.

Rahim karın boşluğuna doğru ilerlediği için mesaneye baskı azalır ve böylece sık idrara çıkma gereksinimi azalır.

Hamlelik 11. haftada rahim büyürken yan bağlarınız gerilebilir ve kas ağrıları hissedebilirsiniz.

11. hafta hamilelik sonunda kendinizi biraz daha rahatlamış hissedebilirsiniz. Tabii bu durum anne adayları arasında farklılık gösterebilir.

Yorgunluk hissinde de azalma olabilir. Daha enerjik olabilirsiniz.

Memeleriniz 2-3 beden büyümüş olabilir, ancak 11. hamilelik haftasından sonra büyümeleri artık yavaşlar. Belki son ayda biraz daha büyüyebilir.

11 haftalık gebelik belirtileri arasında baş ağrısı, cinsel istekte azalma veya artış, uyku sorunları ve çatlak gibi cilt problemleri de görülebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

11 hafta hamilelikte bebek açısından riskli kabul edilen ilk 11-12 hafta geçtikten sonra bebek haberini çevrenizdekilerle paylaşmanız avantajlı olabilir. Çalışıyorsanız haberi müdürünüze söylemeden önce hamilelik haklarınızı öğrenmenizde yarar var.

11 haftalık gebelik belirtileri arasında en sık karşılaşılanlarından biri de kabızlıktır. Bunun en önemli sebebi, büyüyen rahmin bağırsaklara baskı yaparak yavaş çalışmasına neden olmasıdır. Bolca lifli gıda tüketin. Kurubaklagil çeşitlerinden yiyin. Kuru meyve de iyi bir seçimdir. Lifli gıdalar gaz ve şişkinlik yapabileceği için bir gün içinde farklı öğünlere yayarak bu yiyecekleri tüketin. Bolca sıvı tüketmeye gayret edin. Kuru meyvelerden elde ettiğiniz kompostodan tüketmek de çok etkilidir. Tüm bunlara rağmen kabızlık sorununuzu gideremediyseniz doktorunuza durumu anlatın ve onun önerilerini uygulayın.

Gebelik 11. haftanın bitiminden itibaren birkaç hafta içinde 11-14 testini yani ikili testi yaptırmalısınız. Bu test ile ultrasonda ense kalınlığına bakılarak, bebek down sendromu açısından değerlendirilir. Bu test çok önemlidir ve her anne adayı mutlaka yaptırmalıdır.

Hamileliğin 11. haftasından itibaren demir ihtiyacı ortaya çıkacağı için demir takviyesine başlamalısınız.

Demir ilacının kabızlık yapma ihtimaline karşı bol sebze ve salata yemeyi ihmal etmeyin. Sadece demir ilacına güvenmeyin, aynı zamanda her gün yumurta, et, ıspanak ve et gibi yiyeceklerden dengeli şekilde tüketmeye gayret edin. Demir ilacınızı kalsiyum içerikli yiyeceklerden birkaç saat önce veya sonra almalısınız. Aksi halde demirin vücuttaki emilim oranı azalır.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe