Bebeğin Gelişimi

Ve işte bebeğinizde yeni bir evrenin olduğu haftadasınız. Dördüncü haftadan itibaren embriyo olarak gelişimini sürdüren bebeğiniz gebelikte 10. haftanın sonunda fetüs şeklini almış olacak.

Fetüsün tüm organ ve vücut sistemleri yerlerini aldılar. Beyin ve omurilik ise tüm hamilelik boyunca gelişmeye devam edecek.

Yolk kesesi henüz tam yok olmamışsa bile göbek kordonu oluşmaya ve kan dolaşımını sağlama işlevini yerine getirmeye başlamıştır.

10 haftalık bebekte en heyecan verici gelişmelerden biri de böbreklerinin artık idrar üretiyor olmasıdır. Bebeğinizin beyni, şaşırtıcı şekilde gelişimini sürdürür. Gelişen beyne yer açmak için baş kısmı büyümeye devam eder.

Gebelikte onuncu hafta bebek artık fetüse terfi ettiğine göre bazı riskler konusunda daha az hassastır. Ancak fetüs artık; virüs, ilaç ve çevresel faktörler gibi unsurların tehdidi altındadır. Bu haftadan itibaren doğumsal anormalliklerin gelişme ihtimali çok azalmıştır.

10. gebelik haftasında fetüste bazı basit algılama sistemleri gelişmiştir. Dokunmalara karşı reaksiyon verebilir.

Hamilelikte 10.haftada kalp, 4 odacıklı şeklini belirgin olarak almıştır. Kalp dakikada 180 atım yaparak bir yetişkinin iki katı hızda çalışır.

Bebeğin göz rengini belirleyen iris tabakası oluşur. 9. haftada boyu büyümüş ve renklenmiş olan gözler, 10. hafta gebelikte daha net olarak tanımlanabilir.

10. haftada bebekte kemikler sertleşmeye devam eder. El -ayak bilekleri, kasları gelişimini sürdürürken el ve ayak parmakları artık iyice ayrışmaya başladı ve bunları kolaylıkla hareket ettirebilir. Küçük parmak tırnakları ve ayak tırnakları beliriyor.

Amniyon sıvısının tek görevi, bebeğinizi dış etkenlere karşı korumak değildir. Bebekler amniyon sıvısını yutarlar ve bu sıvı bağırsaklardan geçip böbreklerinden süzülerek idrar olarak dışarı atılır. Bu sıvı değişimi en çok da akciğerlerin gelişimine destek olur. Sıvı alıverişi devam ettikçe amniyon sıvısı da sürekliliğini koruyacaktır. Bebeğin idrarı bu süreçte zararsızdır.

10 haftalık hamilelikte bebeğin organları gelişmeye devam eder. Bebeğin bağırsakları karın bölgesine doğru ilerlemeye devam eder. Çok yakında tamamen karnın içine girmiş olacak.

Gebelik 10. haftada tiroid bezi çalışmaya başladı. Mide, dalak ve karaciğer yerlerini aldı. Karaciğer çalışmaya ve kan üretme görevini yapmaya başladı. Pankreas ve safra kesesinin doğum sonrasında kullanacağı sindirim fonksiyonları gelişir.

İlk kalıcı diş tomurcukları çene kemiklerinin içinde oluşmaya başlar. Bebek ağzını açıp dilini hareket ettirebilir.

10 haftalık gebelikte bebeğin genital organları daha da belirginleşmeye başlar. Bu hafta yapısı kız ve erkek bebekte aynı görünümde olmakla beraber, 11. haftadan itibaren cinsel organları kız ve erkekte farklı olarak gelişmeye başlar.

Ultrason Görüntüsü

10 haftalık bebek anne karnında artık bir fetüs görünümündedir ve küçük bir insan formlarına gelmeye başlamıştır. Yüzü daha belirgin görünür. Boynu uzamaya başlar.

10 haftalık bebek ultrason görüntüsünde bebeğin başı, hala bedenine göre büyüktür.

10 haftalık ultrason görüntüsünde bebeğin göbek kordonu ve plasentası rahatlıkla gözlenebilir. Embriyo halinden bu yana onu besleyen yolk kesesi yok olmak üzere küçülmeye devam eder. 10 haftalık anne karnındaki bebeğin kulağının dış kısmı yani kulak kepçesi, başının alt kısımlarında büyümeye başlamıştır.

Bebek, kollarını ve bacaklarını daha fazla hareket ettirebilir. Ancak anneler 10 haftalık bebeğin hareketlerini henüz hissetmezler. Anne adayları 18-22 haftadan önce bebek hareketlerini pek hissedemezler. Daha önce bebek sahibi olmuş olan anne adayları, bu hareketleri daha erken hissedebilirler.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

Hamileliğin ikinci 3 aylık dönemine girdiniz. Gebelikte 10 hafta annedeki değişiklikler şöyle:

– Hamilelikte onuncu haftada rahminizin boyu, büyük bir portakal kadardır. Karnınız belirginleşmeye başlar. Giysileriniz dar gelmeye başlayabilir,

– Mide bulantıları bazı anne adaylarında hafiflemeye başlar,

– 10 haftalık gebelik belirtileri arasında yorgunluk, uykusuzluk hali yaşanabilir. Mide bulantıları devam edebilir. Kabızlık oluşabilir. Baş ağrıları olabilir. Sık idrar yapma gereksinimi devam eder. Baş dönmeleri ve fenalaşma hissi olabilir,

– On haftalık gebelikte kan hacmi artacağı için damarlarınız daha da belirgin görünmeye başlar,

Hamilelikte 10 hafta annedeki değişiklikler arasında; duygusal gelgitler, ağlama hissi, huzursuzluk, kaygılı veya neşeli olma gibi duygusal belirtiler oluşabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

On haftalık gebelikte sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Fazla kilo almamaya çalışın. Sağlıklı beslendiği halde çok kilo alan anne adayları, doğumdan sonra daha hızlı kilo verirler. Anne adaylarının hamilelik boyunca düşük kilolu ise 15-20 kg, normal kilolu ise 13-17,5 kg, normalden daha fazla kilolu ise 7-13 kg almaları normal olarak kabul edilir.

Son yıllarda yapılan bir çalışmaya göre, normal kilonun altındaki annelerin çinko ağırlıklı besinler tüketerek normal kilolu bebek dünyaya getirebilecekleri belirtilmiştir. Bu konuda doktorunuza da danışmayı ihmal etmeyin.

Eğer masa başı işte çalışıyorsanız kan dolaşımınızın sağlıklı olabilmesi için birkaç saatte bir 10 dakika aralar vererek yürümeye ve hareket etmeye çalışın. Aksi halde basur ve varis gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Gebeliğin 10. haftasında kan şekerinizdeki ani düşüşler veya yerinizden hızlıca kalkmanız gibi sebeplerle ani baş dönmeleri yaşayabilirsiniz. Baş dönmelerini azaltmak için yanınızda midenizi bastıracak yiyecekler bulundurun ve bunları ara sıra atıştırın. Aynı zamanda yerinizden kalkarken daha sakin ve dikkatli olun.

Hamilelik 10. haftadan itibaren hem hormonların hem de kan dolaşımında meydana gelen artış sebebiyle diş etlerinizde şişmeler ve kanamalar olabilir. Dişlerinizi düzenli fırçalamayı ihmal etmeyin. Hamilelikten önce kullanmadıysanız, artık organik diş macununu kullanma zamanınız geldi. Az miktarda bile olsa florürün insan sağlığına olan olumsuz etkileri sebebiyle florürsüz diş macunları üretimi ve bu macunlara eğilim arttı. Doğumdan sonra da hem kendiniz hem de çocuğunuz için florürsüz diş bakım ürünlerini ve uygulamalarını tercih edin.

Hamilelik boyunca dişlerinizle ilgili bir sorun yaşarsanız diş hekimine gitmeyi ihmal etmeyin. Çünkü artık günümüzde hamileler için güvenli şekilde röntgen çekimi ve diş tedavileri uygulanabilmektedir.

Gebelikte onuncu haftada memeleriniz yeterince büyüyeceği için kendinize rahat sutyenler alma zamanınınız geldi. Çünkü memeler ilk 3 aylık dönemden sonra artık daha fazla büyümezler. Tabii ilerleyen dönemlerde aşırı kilo almazsanız… Balensiz emzirme sutyenlerinden tercih ederseniz, bu sutyenleri doğum sonrasında kullanmaya devam edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe