Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz karnınızda gram gram büyümeye devam ediyor. Şimdiye kadar embriyo olarak gelişimini sürdüren bebeğinizin fetüs olmasına sadece 1 hafta kaldı.

9 haftalık hamilelikte bebeğinizde kol, bacak ve parmak gibi uzuvlar gelişmeye devam eder. Uçlarında dokunma yerleri gelişmiş olan minik parmakları uzamaya başlamıştır. Ayak parmakları geçen hafta perde yapısıyla birbirine yapışıktı, bu haftadan itibaren parmaklar ayrışmaya başladı.

Gebelikte 9. hafta bebeğin omuz ve dirsek yapıları oluşmaya devam eder. Bebeğin kıkırdak yapıları giderek kemikleşmeye başladı. Kemik gelişimi, eklemlerin gelişimini destekler. Bebeğin kafatası daha ideal şekillenmiştir. Boynu giderek daha da belli olmaya başladı. Sırtı daha da düzleşmiştir.

Burun ucu, burun delikleri ve kulaklar daha da belirgin halde gelişmeye devam eder.

9. hafta hamilelikte bebeğinizin gözleri hala başın iki yanında durur, ilerleyen haftalarda ortaya doğru yerleşecektir. Heyecan verici gelişmelerden birine çok az zaman kaldı; göz kapakları bu hafta açılıp kapanma hareketlerine hazırlanıyor!

Gebelik 9. haftada bebeğiniz ağzını açıp kapama hareketlerini yapabilir ve başını çevirebilir. Kol ve bacaklarını hareket ettirebilir. Anne adayı bu hareketleri henüz hissetmeyecektir.

9 haftalık bebekte neredeyse tüm organlar çalışmaya başlamıştır. Sindirim sistemi oluşmaya başladı. Karaciğer işlevine başlıyor ve pankreas insülin üretmeye başladı. Bağırsaklar karın içindeki yerlerini almak için harekete geçti.

Sizin kalp atışınızın iki katı olacak şekilde dakikada 160-180 atış yapan kalbin dört odası, geçen hafta oluşmuştu. Kalpteki kanın akmasını sağlayacak valfler oluştu.

9 hafta gebelikte bebeğiniz artık daha önceleri kan hücreleri sağlayan yolk kesesine ihtiyaç duymayacak. Çünkü bu görevi artık kemik iliği, dalak ve karaciğer üstlenecek.

Hamilelik 9.haftada bebeğinizin göbek kordonu olgunlaşmaya devam eder. Sizinle bebeğiniz arasında yaşamsal destek sağlayan göbek kordonunun işlevini merak ediyor musunuz? Göbek kordonu, bebeğinizin yaşamını sürdürmesi için ona oksijenli kan sağlar. Anneden bebeğin vücuduna aktarılan kan pompalama sistemi sayesinde hem bebeğe oksijen ve besin gitmiş olur hem de aynı zamanda bebeğin atıkları da bedeninden atılmış olur.

Ultrason Görüntüsü

9 haftalık bebek ultrason görüntüsünde gözleri net bir şekilde görülebilir.

9 haftalık bebek ultrasonda başı her zamanki gibi göğsüne ve karnına doğru durur. Başının biraz daha yuvarlak hale geldiği görülebilir.

Anne karnında 9 haftalık bebekte üreme organları gelişimini sürdürür, ancak bebeğin cinsiyeti ultrasonda henüz ayırt edilemez.

9 haftalık gebelik ultrason görüntüsünde eklemlerinin hareket etmeye başladığını görebilirsiniz, ancak siz bunu hissedemeyeceksiniz. Bunun için hala zaman var. Doktorlar bebeğin cinsiyetini 16. haftadan itibaren daha net görebilirler.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

Gebeliğin 9. haftasında annedeki değişikliklerden en belirgin olanı, rahmin büyümeye devam ediyor olmasıdır. Rahminiz bu hafta orta boy bir portakal büyüklüğüne ulaştı. Hala kasık kemiğinin, yani pubisin arkasında duruyor. Rahmin büyümesini sağlayan en önemli unsur, anne adayının vücudundaki kan dolaşımında meydana gelen artıştır. Hamilelikte özellikle ilk 3 ayda kalpten çıkan kanın yüze 25’i rahme ve plasentaya yönlendirilir.

Hamilelikte 9. haftada artan kan hacminden dolayı anne adayındaki damarlar daha belirgin görünmeye başlar.

Gebeliğin 9 haftasında kan hacmindeki artış, ara sıra burun kanamaları yaşamanıza da neden olabilir.

Bedeninizdeki kan miktarının fazla olması, aynı zamanda doğum sırasında yaşayacağınız kan kaybına karşı da koruma sağlar.

Meme uçları koyulaşmaya ve büyümeye devam eder.

Böbreklerin daha fazla çalışması ve rahmin mesaneye yaptığı baskı sonucu sık idrara çıkma isteğiniz olabilir.

9 haftalık hamilelikte mide bulantısı bazı anne adaylarında yoğun olarak görülmeye devam edebilir. İşte hamilelikte mide bulantısının sebepleri:

– Hamilelik hormonu olan Beta HCG hormonundaki artış. 13. haftadan itibaren bu hormon yok olur. Bu sebeple pek çok anne adayında bulantılar 13-15 hafta arasında geçer,

– Kandaki şekerde ani düşüşler olması. Bu sebeple sabah aç karna uyanıldığında mide bulantısı daha fazla olur. Diğer öğünlerden önce de kan şekeri düştüğü için bulantı görülebilir,

– Progesteron hormonundaki artış; mide kaslarını gevşetir ve yiyeceklerin bağırsağa geçişini yavaşlatır. Bu da mide asidinin fazlalaşmasına ve dolayısıyla bulantıya sebep olabilir,

Aşırı kusma durumlarında; hastaneye yatmanız ve serumla bedeninizdeki su, tuz ve şeker kaybının yerine konması gerekir,

9. hafta gebelikte bazen anne adaylarında az miktarda vajinal kanama olabilir. Bu olumsuz bir şey olmayabilir, ancak yine de doktorunuza mutlaka haber vermelisiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte dokuzuncu haftada bazı anne adaylarında cilt sorunları ortaya çıkabilir. Bol su içmek, sağlıklı beslenmek ve doğal cilt bakım ürünleri kullanmak cildinizin rahatlamasını sağlar.

Duygu durumunuzdaki iniş çıkışların geçici olduğunu hatırlayın. Bebeğinizi her geçen gün büyütüyor olmanın keyfini çıkarın.

Cinsel organ bölgesinin de koyulaşmaya başlaması, 9 haftalık gebelik belirtileri arasındadır. Vajinal akıntılarınız artabilir. Eğer bu akıntı sarı renkliyse, kötü kokuluysa ve kaşıntı yapıyorsa doktorunuza durumu bildirmelisiniz.

9 haftalık gebelikte beslenmede düzenli şekilde protein tüketimine devam etmelisiniz. Kalsiyum ihtiyacı da bu dönemde çok fazladır. Günde toplamda 1000-1500 mg kalsiyum içerikli besinler tüketmelisiniz. Eğer süt tüketemiyorsanız peynir, yoğurt veya kefir tüketmelisiniz. Abur cubur, fast food ve şekerli yiyecekler tüketmeyin. Şeker arzunuzu meyve ile ve doğal şekilde kurutulmuş meyveler ile giderebilirsiniz. İyi yıkanmış salata ve az pişmiş sebze de güçlü birer C vitamini kaynaklarıdır. Hazır ekmekler de dahil paket yiyecekleri satın alırken etiketlerin üzerini dikkatlice okuyun ve içinde koruyucu, palm (hurma) yağı, aspartam, glikoz şurubu olan yiyecekleri asla tüketmeyin. Mümkün olduğunca organik ve doğal besinler satın alıp tüketin.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe