Bebeğin Gelişimi

8 haftalık gebelikte bebeğiniz embriyodan fetusa geçişini tamamlamak üzere ve büyüme hızı son 2 haftada 4 katına çıktı.

Kemik yapısı henüz kıkırdak doku şeklindedir. El ve ayak parmakları oluştu, ama hala tam olarak birbirinden ayrışmadı ve boyları da çok kısadır. Bileği, dirseği ve diz eklemleri görünür.

8 haftalık bebekte yüzdeki ayrıntılar daha da belirgin gelişmeye devam ediyor: Burun, dudaklar ve kulaklar daha da belirginleşiyor. Göz kapakları neredeyse son şeklini alacak. Göz yapıları da oluşmaya devam ediyor. Gözlerin boyu büyüyor ve renklenmeye başladı.

Anne karnında 8 haftalık bebekte kalbin dört odası da oluşmuştur. Kalbi her geçen gün güçlenir.

Ön beyin, orta beyin ve arka beyin gelişimini neredeyse tamamladı.

Merkezi sinir sistemi ile beraber akciğer, pankreas, bağırsak gibi ana organlarının da gelişimi devam ediyor.

Gebelikte 8. hafta bebeğin cildi, oluşmasına rağmen, saydam bir yapıdadır.

Diş ve damak yapısı 8. gebelik haftasının sonunda oluşmaya başladı.

Ultrason Görüntüsü

8 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü heyecan vericidir, çünkü bu haftada bebeğinizin hareket ettiğini görebilirsiniz. Bazı bebeklerin kol ve bacak hareketleri dahi görülebilir. Anne adayı bu hareketleri henüz hissetmeyecektir.

8 haftalık bebek anne karnında hala ters bir C şeklinde duruyor. Önceki haftaya nazaran daha dik duran başı bedenine göre hala büyük ve bedeniyle neredeyse aynı boyda. Bebeğin kalp atışları bu hafta ultrasonda görülebilir. Kol ve bacak oluşumları ve göz kısmı 8 haftalık ultrason görüntülerinde daha net görülebilir.

Sekiz haftalık anne karnındaki bebekte cinsel organlar daha da belirgin oluşmaya başladı. Ancak kız mı veya erkek mi olduğu anlaşılmaz genellikle 16 haftadan önce ultrasonda görülmez.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

Hamilelikte 8. hafta annedeki değişiklikler şöyledir:

– Bebeğin anne karnında güvenli gelişimi için annenin rahim ağzı tıkacı oluşumunu tamamlamıştır. Rahim neredeyse bir portakal büyüklüğüne gelmiştir. Gebelikte sekizinci haftada rahim mesanenin üzerinde durur. Bu da idrarınız az bile olsa sık idrara çıkma hissine neden olabilir. Bu durum hamileliğin orta ayları boyunca ortadan kalkacak, ancak hamileliğin son aylarında rahim tekrar mesane üzerine ağırlık verecektir,

– Gebelik 8. haftada hamilelik hormonlarının etkisiyle cildinizde bazı değişiklikler olabilir. Sivilcelenme, ciltte kuruluk ve kaşıntı oluşabilir,

– Doktorunuz 8. hafta gebelikte folik asit takviyesini kesmenizi önerebilir. Çünkü bu haftaya kadar bebekte beyin ve omuriliğin yerleşmiş olduğu kanalın (nöral tüp gelişimi) gelişimi tamamlanmıştır,

– 8 haftalık hamilelikte bebeğin yerleştiği rahim iç tabakasının gelişiminden sorumlu hormonun işlevi yumurtalık dokusundan, bebeğin beslenmesinden sorumlu plasenta adlı yapıya devredilecektir. Bu devir aşamasında bazı anne adaylarında lekelenme tarzı kanamalar olabilir,

– Ayrıca 8. haftada regl döneminize denk gelen tarihlerde regl sancılarına benzeyen kramp tarzı ağrılarınız ve bazen lekelenme tarzı bir kanama bile olabilir. Her ne kadar bazı gebeler için bu durum olağan bile olsa 8 haftalık gebelikte kanama ile karşılaşırsanız, vakit kaybetmeden doktorunuza durumu bildirmeyi ihmal etmeyin,

– Sekiz haftalık hamilelik belirtileri arasında bir önceki haftalarda görülen yorgunluk hissi, aşırı uyku isteği, sık idrar yapma isteği, meme bölgesinde şişkinlik, sızı ve hassasiyet görülür. Beliniz kalınlaşmaya başlar,

– Baş ağrılarınız olabilir. Bunun en önemli sebebinin vücutta artan kan hacmi olduğu belirtilir,

– 8 haftalık gebelikte mide bulantısı devam edebilir, mide yanması ve sindirim güçlüğü çekmeye başlayabilirsiniz,

– 8. hafta hamilelikte bazı anne adaylarında bu hamilelik belirtilerinin bir kısmı veya hiçbiri görülmeyebilir. Bu hamilelikler de genellikle sağlıklı bir şekilde ilerler. Yine de bu anne adayları da rutin muayenelerini yaptırmalı, beslenmelerine ve aşırı-ani hareketler yapmamaya, ağır kaldırmamaya dikkat etmelidirler.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte 8. haftada hormonel sebeplerle bazı kaygılar yaşayabilirsiniz. Olumsuz duyguların temelinde anne adayında hamilelik ilerledikçe çirkin görünme ve cinsel anlamda eşinden uzaklaşma korkusu da yatabilir. Bu kaygıları eşinizle paylaşmanız ve bazı önlemler almanız sizi çok rahatlatacaktır. Örneğin; planlı bir hamilelik ise, hamilelik öncesinde saçı doğal renge boyatmak iyi bir çözümdür. Her ne kadar bu konuda bilimsel bir araştırma yapılmamış da olsa hamilelik boyunca saç boyatma gibi ihtiyaçlara ara verilmelidir. Veya anne adayının çok beyazı varsa ve bu durumdan rahatsız oluyorsa sadece saçlarının ön kısımlarına günlük rimel boya uygulaması yapabilir.

Hamilelik 8. haftada yaşayabileceğiniz olası cilt sorunlarına karşı şu önlemleri almalısınız:

– Dengeli beslenin,

– Bol su için,

– Doktorunuza danışarak B6 desteği alın,

– Doğal veya organik bir temizleyici ile yüzünüzü birkaç kez temizleyin,

– Yine doğal veya organik bir nemlendirici kullanın.

 

Gebeliğin 8. haftasında mide yanması ve sindirim güçlüğü çekmemek adına şunlara dikkat edebilirsiniz:

– Çok kilo almamaya çalışın,

– Yiyecekleri yavaş ve çok çiğneyerek yutun,

– Baharatlı, acı yiyecekler tüketmeyin. Şarküteri ürünlerinden uzak durun. Çikolata ve kahve tüketmemeye özen gösterin,

– Sıkı kıyafetler giymeyin,

– Abur cubur ve fast food yiyecekler tüketmeyin. Kendinize evde sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın.

 

Hamilelik boyunca güvenli şekilde hareket etmeye özen gösterin. 8. haftada bebek karnınızda giderek büyüyecek ve bazen dengenizi kaybediyor gibi hissedebileceksiniz. Bu sebeple yürürken dengenizi sağlamaya ve sakin yürümeye dikkat edin. Seyahat ederken emniyet kemerinizi her zaman takın. Mutfak veya ev işlerinde kahramanlıklar yapmayın: Merdivene veya tabureye çıkmayın. Yüksek raflara uzanmamaya ve karnınızı yukarı doru esnetecek hareketler yapmamaya çalışın. Evinizdeki, bahçenizdeki veya kaldırımdaki ıslak zeminlere dikkat edin. Banyo yaparken dikkatli olun. Spor yaparken aşırıya kaçmayın. Varsa ilk çocuğunuzu veya çocuklarınızı ayaktayken kucağınıza almamaya çalışın.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe