Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 7. haftasında bebeğinizin büyüme hızında gözle görülür bir artış meydana gelir. Bebeğiniz bir önceki haftaya göre 2-3 kat büyür.

7. haftada bebekte yüz bölgesi daha da belirgin gelişmeye devam eder. Ağzı ve dili minicik bir şekilde oluşmaya başlar. Bacaklarda tomurcuklanma başlar. Kollarda geçen haftaki tomurcuklanma daha da büyür ve bir kürek şeklini alır. Eller ve omuzlar oluşmaya başlar.

Gebeliğin 7. haftasında gözler, burun delikleri, safra kesesi, bağırsaklar ve pankreas da daha belirgin şekilde gelişimini sürdürür. Kulak yapıları oluşmaya başlar. Göz kapakları tamamlanmak üzeredir.

Yedi haftalık bebekte diz dirsek ve bileklerinde eklemler oluşmuştur. Diğer organlar hücresel olarak gelişmeye devam eder. Cinsiyeti hücresel düzeyde belirlenmiştir.

Gebelikte 7. hafta tiroit bezi gelişmeye devam eder. Merkezi nöral tüp, beyin ve omuriliğe ayrılır. Bebeğin beyni daha da büyür. Beyinden vücuda mesajları aktaracak sinir sistemi hücrelerini oluşturacak olan sinir hücreleri oluşmaya başlar. Beynin hassas ve birbirine bağlı ön, orta ve arka beyin bölümleri oluşmaya başlamıştır.

7 haftalık hamilelikte kalbin sağ ve sol kalp kapakçıkları gelişmeye başlar. Kalbi geçen haftaya göre çok daha hızlı atar. Kalp dakikada bir yetişkinin iki katı olacak şekilde 180 atım yapar. Bebekte kan dolaşımı başlamıştır.

Sindirim sistemi tomurcuk halinde yapılanmaya başlar.

Ultrason Görüntüsü

7 haftalık gebelik ultrason görüntüsünde embriyo amniyon kesesinin içine tamamen yerleşmiştir ve bu kesedeki sıvı içinde yaşamını sürdürür. Bebeğin amniyon kesesinin içinde büyüyor olması, onu dış etkenlere karşı korumaya alır. 7 haftalık bebek anne karnında C şeklindedir, baş ve kuyruk kısmı belirgindir. Embriyonun hemen yanındaki halka şeklindeki yapı yolk kesesidir ve bu haftada net bir şekilde görülür. Yolk kesesinin işlevi tam olarak tespit edilmemekle beraber, bebeğe ait kan hücrelerinin yapımını sağladığı tahmin edilir. Yapısı gereği adeta karaciğer görevi görür. İçi siyah görünümlü olan yolk kesesi, gebelik kesesinin duvarına neredeyse yapışıktır. Bebek büyüdükçe gebelik kesesi ile rahim arasındaki koryon boşluk azalacak ve yolk kesesi de yaklaşık10-12. haftalar arası azalarak ortadan kaybolacaktır.

Hamilelikte 7. haftada ultrasonda plasenta daha belirgin görülür.

Doktor bebeğin boyunu her muayenede ölçecektir. Bu haftada doktor özellikle bebeğin beyin ve kalp gelişimini değerlendirir.

Gerekli görürse doktorunuz 7. hafta gebelikte vajinal ultrasonografi önerebilir. Erken hamilelikte vajinal ultrasonografi karından yapılan ultrasonografiye göre, yapıların daha erken tespit edilmesini sağlar. Vajinal ultrasonografinin bebeğe herhangi bir zararı yoktur.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

Eğer hamileliğinizi bu hafta öğrendiyseniz doktorunuz, hamilelik haftanızı ve tahmini doğum tarihini hesaplayacaktır. Bu hesaplamalar için son regl tarihinin ilk günü baz alınır.

  1. haftalık gebelik belirtileri arasında bulantılar devam edebilir. Hamilelikte 7. ayda mide bulantısı nedenlerinden en önemlisi gebeliğe bağlı artan Beta HCG hormonudur. Bulantının; bebeğin organlarının oluştuğu ilk aylar boyunca anne adayının her şeyi özellikle de zararlı olabilecek şeyleri tüketmemesi için oluşturulmuş bir mekanizma olduğu tahmin edilir. İlk 3 aydan sonra pek çok anne adayında bulantılar kaybolur.

7 haftalık hamilelik belirtileri arasında yorgunluk hissi de vardır. Bu dönemde yorgunluk hissindeki yoğunluğun olası sebepleri arasında; anne adayının bedeninde artan kan hacmi, progesteron hormonunun artışı ve embriyodaki büyüme gösterilir.

7. hafta hamilelikte aşırı duygusal olabilirsiniz. Bazı yiyeceklere karşı tiksinme yaşayabilirsiniz. Veya bazı yiyeceklerden aşırı derecede canınız çekebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik 7. haftadan itibaren bazı anne adayları için mide bulantıları kaçınılmazdır. İşte bu süreci atlatmanızı sağlayacak birkaç öneri:

– Yağlı yiyecekler tüketmeyin,

– Sık sık ve az yiyin,

– Yataktan kalkmadan önce az tuzlu bir kraker atıştırın,

– Nane çayı tüketin.

 

Eğer sık sık şiddetli kusmanız olursa vücutta su kaybı meydana gelebilir. Bu durumda hastanede serum verilerek kaybedilen su ve mineraller yerine konmuş olur. Eğer serum aldığınız günden sonraki günler mide bulantınız ve kusmalarınız şiddetli devam ederse, doktorunuz bulantı önleyici bir ilaç önerecektir. Bulantı önleyici ilaçların hamileliğin ilk dönemlerinde güvenli olduğu belirtilir.

7. hafta hamilelikte yorgunluk hissi ve uyku hali yoğun yaşanabilir. Hamileliğin ilk haftalarına özel olan bu durumu tolere edebilmek adına, bu dönemde bedenin ihtiyaç duyduğu kadar dinlenmek ve uyumak anne adayına iyi gelir.

Gebelik 7. haftalarda bazı aşırı duygusal tepkiler verebilirsiniz. Ufacık bir şeye hüngür hüngür ağlayabilirsiniz veya eşinizi, yakınlarınızı anlayışsız olmakla suçlayabilirsiniz. Bu durum hormonlardan kaynaklansa bile, çevredeki kişilerin endişelenmesine neden olabilir. Bu gibi yaşadığınız olumsuz anların arkasından duyduğunuz ilk pişmanlıkta, bu durumun hamilelikten kaynaklandığını söylerseniz karşınızdaki kişinin çok rahatladığını görebilirsiniz.

Gebelikte 7. hafta annedeki değişikliler arasında meme bölgesinde dolgunluk, gerginlik ve sızı hissi olabilir. Eğer bu durum sizi rahatsız ediyorsa sutyen değiştirmenizde yarar var. Aksi halde şikayetleriniz daha da artabilir.

Hamilelikte yedinci haftadan itibaren anne adaylarında bazı yiyeceklere karşı aşırı bir istek görülebilir. Aşermek olarak adlandırılan bu durum, genellikle hormonel değişimlerin sonucu olarak oluşur. Aşermenin vücudun eksik olan bir vitamin veya minerale ihtiyaç duymasından dolayı da yaşanabileceği belirtilir. Özellikle de yoğun mide bulantısı yaşayan ve bazı yiyeceklerden mahrum kalmak zorunda olan anne adaylarında bu durum daha sıklıkla ortaya çıkabilir. Aşermek, bazen eşinden ve yakınlarından fazla ilgi görmeyen anne adaylarında da bir ilgi çekme yolu olabilir. Her ne olursa olsun, bedenin isteklerine duyarsız kalınmamalı ve anne adayı mümkünse (mevsimiyse ve bulunabilecek bir yiyecekse) arzu ettiği yiyeceği yemelidir.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe