Bebeğin Gelişimi

Hamilelik haberini aldığınızdan bu yana heyecanlısınız ve bebeğinizin ne durumda olduğunu merak ediyor olmalısınız. 6 haftalık bebek anne karnında hızla gelişmeye ve büyümeye devam eder. Bebeğin beyin yarım küreleri dahil beyni ve organları oluşmaya başlar. 6 haftalık bebekte kalp dakikada 150 kez düzenli bir ritimle atar. Bu da bir yetişkinin neredeyse 2 katıdır.

6. hafta gebelikte bebeğin gözleri, göz kapakları, gözdeki mercek ve kornea kısımları oluşmaya başlar. Omurga yapısı tamamen gelişmiştir. Akciğerlerinin içindeki ikincil dallar oluşmaya başlamıştır.

Gebeliğin 6. haftasında annedeki kan bebeğe göbek kordonu aracılığı ile plasenta yoluyla aktarılır. Bebeğin gelişimini destekleyen hormonlar üreten plasenta, ona besin ve oksijen gönderir. Plasenta aynı zamanda bebeğin bedenindeki atık maddelerin de atılmasına yardımcı olur. Anne ve bebek arasında kan geçişi sırasındaki filtre sayesinde bebek ve annenin kan grubu farklı olabilir.

Ultrason Görüntüsü

Gebelikte 6. haftada embriyo daha belirgin özellikler aldığı için daha net çizgilerle görülebilir. 6 haftalık gebelik kesesi görüntüsünde bebeğin başı, burun çıkıntısı, gövdesi, kol ve bacakları kuyruk sokumunun başlangıcı görülebilir. Bebeğin başı ile vücudunun geri kalan kısmı aynı büyüklüktedir. Hamilelikte 6. hafta sonunda ultrason muayenesinde bebeğin kalp atışı duyulmaya başlar. Kalbi, bedeninin ortasında karnının hemen üstünde küçük bir nokta olarak görülebilir.

6 haftalık bebek ultrason görüntüsünde bebeğin dizleri göğsüne, başı karnına bakacak şekilde klasik C şeklindeki cenin duruşu belirgin olarak görülebilir. Bebek annesinin karnında hamilelik boyunca bu şekilde duracaktır. Doktor 6. hamilelik haftasında da bebeğin baştan aşağıya kadar olan boyunu ölçer. Bu ölçüm CRL olarak adlandırılır. Hem hamilelik haftasının değerlendirilmesi açısından hem de bebeğin tahmini doğum zamanını verdiği için CRL ölçümü her ultrason muayenesinde yapılır.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

Bebeğin oluşumundan itibaren anne adayında embriyonun yerleşmesine ve gelişmesine yardımcı olan Human Choironic Gonadotropin (HCG) hormonları, progesteron (projesteron) hormonu ve östrojen hormonu seviyeleri artmaya başlamıştır. Hamilelik öncesi irice bir erik kadar olan rahim hamilelik boyunca normal boyunun 500-1000 katı genişler. Hamilelikte altı haftanın sonunda ise rahmin boyu, ilk halinin 2-3 katı kadar büyüyecek, yaklaşık bir elma boyutlarına ulaşacaktır.

Hamileliğin ilk haftalarından itibaren, bebeğinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına annenin metabolizmasında neredeyse 20-25 kata kadar çok hızlı bir artış başlar. Kalpten organlara ve deriye pompalanan kanın miktarında da yüzde 40 kadar büyük bir artış olur. Vücuttaki kan hacmi de yüzde 50’ye yakın bir oranda artacaktır.

Gebelikte 6 haftada annedeki değişikler, gözle görülür değişikliklerdir. Memelerde hassasiyet, büyüme ve meme ucunda koyulaşma 6 haftalık hamilelik belirtileri arasındadır. Bel bölgesinde yağlanma başlar.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha önce dış gebelik, düşük veya preeklampsi (hamilelik tansiyonu) gibi hamilelik sorunları yaşamış bir anne adayı iseniz, 6 hafta gebelikte öncelikle tüm bu konuları doktorunuzla konuşmanızda yarar var. Geçmişte yaşanan bu gibi durumlar, bu hamilelikte de yaşanacağı anlamına gelmez. Bu sebeple öncelikle rahat ve sakin olunmalısınız. Yaşı 35 ve yukarı olan anne adayları da yaşlarının beraberinde getirebileceği risklerden dolayı strese girebilirler. Oysa bu riskler her ileri yaş hamilelik yaşayan anne adayında görülmez. Üstelik günümüzde 35 yaş sonrası hamile kalan kadınların sayısında önemli oranda bir artış olduğu ve çoğunun da sağlıklı bir hamilelik geçirdiği düşünülecek olursa fazla stres yapmaya gerek yoktur. Doktorlar zaten ileri yaştan kaynaklı riskleri zamanı geldikçe anne adayı ile paylaşacak ve bazı tetkikleri önerecektir. Rutin muayenelerini ve tetkiklerini düzenli olarak yapan anne adayları, sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirecektir.

Altıncı hamilelik haftasından itibaren anne adayında sık idrara çıkma isteği görülebilir. Bu durum da idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu enfeksiyonun vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekeceğinden, anne adayının mutlaka doktoruna durumu bildirmesi gerekir. Eğer rutin ilaç almayı gerektiren diyabet, tiroit gibi bir metabolizma hastalığı varsa ilk muayenede mutlaka doktorunuza söylemelisiniz. Doktorunuz gerekirse bu sorunla ilgili olan uzman doktorla birlikte hamilelik boyunca tedavinizi yönlendirecektir.

6 hafta hamilelikte hormonel değişimler, duygusal durumunuzda da iniş çıkışlara neden olabilir. Bir yandan yeni bir yaşama başlayacak olma diğer yandan büyük bir sorumluluğun altına girmiş olma düşüncesi de melankolik bir ruh haline girmenize sebep olabilir. İyi bir anne olabilecek miyim, çocuğuma iyi bakabilecek miyim şeklinde kaygılar da yaşayabilirsiniz. İstenen bir hamilelikse bu durumdan çevrenin de desteği ile sıyrılmanız kolay olacaktır. İstenmeyen bir gebelikse ve bu duygu durumunda azalma değil artış olursa bir uzman desteği almanız yararlı olur.

Mide bulantısı ve bazı kokulardan tiksinme 6 haftalık hamilelik belirtileri arasında belirgin olarak görülse de bazı anne adaylarında bunlar hiç görülmeyebilir. Aşırı mide bulantısı olanların yatağının kenarında az tuzlu kraker gibi yiyecekler bulundurmaları ve sabah uyanır uyanmaz bu yiyeceklerden atıştırdıktan sonra yataktan kalkmaları daha iyi hissetmelerini sağlayabilir. Gün içinde tuzsuz leblebi yemek de mide bulantısını bastırabilir. Ne yaparsa yapsın mide bulantısı ve kusmasını yatıştıramayan anne adaylarının doktorlarına durumu haber vermeleri yararlı olacaktır.

İlk haftalardan itibaren doktor önermediği takdirde anne adayı hiçbir ilaç kullanmamalıdır. Varsa sigara gibi zararlı alışkanlıklar tamamen terk edilmelidir.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe