Bebeğin Gelişimi

Hamilelikte 5. haftada henüz bir nokta kadar küçük olan bebeğiniz, içinizde büyüyebilmek için mucizevi dönüşümlere hazır. O henüz çok yeni bir embriyo! Embriyodaki hücreler bir araya gelerek nöral tüpü oluştururlar. Bu dönemde embriyonun ektoderm, mezoterm ve endoderm adı verilen 3 ana katmanı oluşur. Ektoderm bebeğin sinir sistemi, omurilik sistemi, kulakları, gözleri, bağ dokuları, iç kulağı, cildi ve tüylerini oluşturan yapıdır. Mezoterm kalp ve dolaşım sistemini ve iç organlarını oluşturur. Yine bu katman ileride kaslar, kemikler, üreme organları ve böbreklerin oluşmasını sağlar. Endoderm ise akciğerler, bağırsaklar ve mesane gibi iç organlar, tiroitler ve pankreası oluşturan katmandır.

Beyni oluşturan 2 adet yapı ve kuyruk sokumunun ilk aşamaları oluşmaya başlamıştır. 5 haftalık bebek, beyinden kuyruğa dek uzanan bir tüp görüntüsünü almıştır. Bu tüp boyunca bazı organların oluşum temelleri atılır. 5. haftada embriyo, amniyon kesesi adı verilen sıvı dolu bir baloncuğun içinde gelişimini sürdürür ve hamilelik boyunca bu kesenin içinde büyür. Birkaç hafta boyunca bebek sadece membran kaplı olan ve yolk kesesi adı verilen bir yapı tarafından beslenir. Hamilelik 5. haftadan itibaren tamamen oluşana kadar plasenta kan hücreleri üretmeye devam eder. Yolk kesesi bebeğe kan hücreleri sağlamaya devam ederken diğer yandan plasenta ve göbek bağı bebeğin annesine, dolayısıyla yaşama tutunması için görevini yerine getirmeye başlayacaktır.

Ultrason Görüntüsü

Gebeliğin 5. haftasında bebeğinizin gelişimi heyecan verici şekilde devam eder. Genel olarak anne adayları 5 haftalık bebek ultrasonda görülür mü diye merak ederler. İlk ultrason, hamileliğin daha sağlıklı değerlendirilmesi için genellikle vajinal yapılır. Bebek hala hızla gelişen bir hücreler kümesi olduğu için ultrasonda minik beyaz bir nokta olarak görülür. 5 haftalık bebek ultrason görüntüsünde minicik bir kurbağaya benzer. Bu hafta sonunda C şeklini almaya başladığı için bir karides görüntüsüne de benzetilir. Doktorunuz ultrasonda bebeğinizin bu görüntüsünün boyunu hesaplayacaktır. Gebelikte 5. haftadan itibaren kalp atmaya başlar, ancak ultrasonda sesi duyulmayacaktır. Çalışmaya başlayan ilk organ olan kalp, bu hafta dakikada ortalama 90-100 atış yapar. 5 haftalık gebelik kesesindeki bebekte, beyin ve kuyruk arasındaki bölümde omurilik oluşmaya başlayacaktır.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

Hamile kalan anne adayının bedeninde hamilelik hormonları hızla salgılanmaya başlar. 5. haftada annede hamilelik belirtileri görülmeye başlar. Regl gününün gecikmesi, hamilelik belirtileri arasında en belirgin olanıdır. Regl düzensizliği olan anne adayları, henüz hamile olduklarını fark etmeyebilir. Regl günü geçen anne adayları genellikle ilk olarak evde gebelik testi yaparlar. İdrar ile uygulanan gebelik testi pozitif çıkarsa bu hamilelik anlamına gelir. Kimi anne adaylarında 5. hafta gebelikte Beta HCG (hamilelik hormonu) düzeyi düşük olabilir ve bu durumda idrar testi pozitif sonuç vermeyebilir. Böyle bir durumda anne adayı doktorundan kan yoluyla hamilelik testi yapmasını isteyebilir. Doktor anne adayından ilk muayenesinde kan grubu ve Rh tayini, tam kan sayımı, sarılık (hepatit B) testi, idrar tahlili ve idrar kültürü, rubella, toksoplazma ve CMV değerlerini ister.

Uyku hali ve yorgunluk hissi de anne adaylarında 5 haftalık gebelik belirtileri arasında görülebilir. Kimi anne adaylarında hafif veya şiddetli mide bulantıları ve kusmalar başlayabilir. Kimi anne adayları ise hamilelik boyunca bulantı hissetmez. Göğüslerde hassasiyet başlayabilir. Sık idrara çıkma ve aşerme gibi durumlar ortaya çıkabilir. Gebelikte 5. hafta belirtileri arasında aşırı tükürük salgısı da olabilir. Koku alma duyusunda aşırı hassasiyet olduğu için bazı yiyeceklerden tiksinme görülebilir. Ayrıca ağzın içinde metalik bir tat hissedilir.

Bazı anne adaylarında 5. hafta hamilelikte kanama görülebilir. 5 haftalık gebelikte kanama görüldüğü takdirde anne adayının doktoruna mutlaka haber vermesi gerekir. Doktor muayene sırasında bebekle ilgili olarak her şeyin yolunda olduğunu belirtse bile anne adayına daha dikkatli bir hamilelik geçirmesini söyleyebilir. Ve anne adayını daha sık takip etmeyi önerebilir.

Eşler Ne Düşünür?

5 haftalık hamilelik haberini alan anne adayları sevinçli haberi genellikle ilk olarak eşleriyle paylaşır. Bu haber bazı erkekleri çok sevindirebilir veya ani ise bazılarının donuk bir tepki vermesine sebep olabilir. Karşılıklı anlayış ve sakin bir iletişimin, çift olarak yeni bir döneme girildiği bu önemli süreçte olumlu katkıları çok büyüktür. Babaların hamilelik süreci ve bebek bakımıyla ilgili konularda araştırmacı olması, rutin muayenelerde eşiyle birlikte bulunması ve hem hamilelik hem de doğum sürecinde verilen tüm kararlarda aktif rol alması, baba olma yolculuğunda hem eşiyle hem de bebeğiyle olan bağlarını güçlendirecektir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğin 5. haftasında bulantı ve kusmalarınız varsa, sık ve az miktarda, baharatsız ve yağsız yiyecekler tüketmelisiniz. Mümkünse evde yemek pişirmeyin, çünkü bu haftalarda kokulara hassasiyet, bulantıların en önemli nedenleri arasındadır. Bulantı varsa sıvıları yudum yudum içmeniz ve bir bardak suyu bir saatte bitirmeniz sıvı alımı açısından yeterlidir. Bulantı ve kusmaların şiddeti artarsa, doktorunuzun önerisi ile bulantı giderici ilaçlara da başlayabilirsiniz.

Beş haftalık gebelikten itibaren yaklaşık 2 ay bebeğin oluşumunda nöral tüp gelişimi için kritik haftalardır. Dolayısıyla eğer gebelik öncesi başlamadıysanız 5. haftada hamilelik haberini alır almaz folik asit takviyesine başlamanız, bebeğinizde nöral tüp kusurlarının oluşmaması açısından çok önemlidir. Beyin dokusu ve omuriliği de içine alan bir yapı olan nöral tüpün sağlıklı gelişimi için doktorlar hamileliğin ilk 2-3 ayı anne adaylarına her gün folik asit takviyesi önerirler.

Gebelik 5 haftadan itibaren beslenmenize özen göstermeye başlamalısınız. Proteinden zengin beslenmeli, şekerli yiyeceklerden aşırı tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Aşırı yeme isteğiniz varsa bu durumu doktorunuz ile paylaşmalısınız. Doktorunuz size özel bir beslenme programı oluşturacaktır.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe