Bazı bebekler ilk yaş günlerinden sonra dahi geceleri sık sık uyanır ve gün içinde de devamlı olarak yanlarında birilerini isterler. Bazı anneler de bir süre sonra normal olarak desteğe ihtiyaç duyabilirler. Özellikle de bebeğin geceleri emzirilme ihtiyacı ile ilgili ebeveynler arası bir uyku paylaşımı yapmak zorunlu hale gelir. Bu durumun çözümü için başlangıç olarak anne ve baba gece uyanık kalacakları saatleri bölüşebilir veya birer gün ara ile geceleri bebeklerinin bakımını üstlenebilirler. Söz konusu emzirme ise, babanın uyanık olacağı gün veya saatler için anneler bebekleri için sütünü sağıp güvenli bir şekilde muhafaza ederek babanın bebeğe vermesi için saklayabilirler. Bu durum ilk başta babalar için zor olabilir çünkü bebekler geceleri uyandığında annelerinin onu uyutmasına alışık olabilirler. Ancak geç olmadan anne-baba bakım dengesini sağlayabilirseniz, bebeğiniz babası ile de huzurlu şekilde uyuyabilecektir. Zamanla babasının da onu beslemesine ve uyutmasına alışır ve ağlamaları azalır. Bu uyum ve alışma süreci, babalar ve bebeklerinin bağ kurması için de müthiş bir deneyimdir.

Bebeklerin bakımı için ebeveynlerin eşit miktarda zaman ve çaba harcamaları; bebeğin ve ebeveynlerin psikolojileri ve bebeğin sağlıklı gelişimi için oldukça önemlidir. Her ebeveyn üzerine düşeni yerine getirir ve gereken çabayı gösterirse, aile içinde huzur daha kolay sağlanacaktır. Bu anlamda konuya babanın evde anneye yardım etmesi değil de iş yükünü paylaşması şeklinde bakmak daha doğru olabilir.

Örneğin baba bebeğine banyo yaptırırken, anne akşam yemeğini hazırlayabilir, anne bebekle oynarken, baba bulaşıkları makineye koyabilir. Bir ebeveyn bebeğine hikâye okurken, diğeri ertesi gün okula götüreceği öğle yemeğini hazırlayabilir. Bebeğinizle ilgili tüm sorumlulukları paylaşmak daha adil olur ve bu bahsedilen görevlerle birlikte alışveriş, yemek pişirme, ev işleri ve çalışma gibi sorumlulukları tek bir ebeveynin üstlenmesi doğru olmaz. Hatta bunu kolaylaştırmak için bazı ev işlerini yapmayı eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bebeğiniz büyümeye başladığında yaptığınız işi izlemesine izin verebilirsiniz. Çünkü, sebzeleri yerleştirmek ya da bulaşıkları düzenlemek gibi sıkıcı işler bebekler için izlemesi ilginç eylemler olabilir.

Aile planlaması 

Hayattaki birçok aktivite, planlanarak yapıldığında daha kolaydır ve çalışan ebeveynlerin çocuklarıyla dolu vakitlerini değerlendirmenin harika bir yoludur. Bunun için birkaç öneriye göz atalım:

Bir rutin edinin.

Bebeğinizi ne zaman besleyeceğinizi, ne zaman uyutacağınızı, ne zaman oyun oynayacağınızı ve ne zaman parka çıkacağınızı belirleyerek bunu bir rutine oturtursanız, ebeveynlerin her ikisi de görevleri daha kolay şekilde yerine getirebilir.

Günlük görevleri ve işleri olabildiğince basit tutun.

 

Nerede olursa olsun zaman açısından etkili olan kestirmeleri kullanın. Örneğin, internet bankacılığı ve internetten alışveriş ile kuyrukta harcayacağınız zamanı kazanabilirsiniz. Böylelikle her iki ebeveyn de bebeğiyle yeteri kadar ilgilenebilir.

Bir sonraki günün hazırlığı için her akşam birkaç dakika harcayın.

Bebeğinizin kıyafetlerini düzenleyin, akşam yemeğini hazırlayın, yemek için gerekli malzemelerin evde bulunduğundan emin olun ve ertesi gün işe giderken giyeceklerinizi akşamdan düşünün.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!