Yürümenin Aşamaları

4 -15 aydan itibaren bebeğiniz oturarak evin etrafında dolaşmayı öğrenir. Bu heyecan verici zaman boyunca, bebeğinizin ilk adımlarını basit oyunlarla ve övgü sözcükleriyle kendine güvenini kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

1. Aşama: Oturma

Bebek, bir ebeveyn yardımı olmadan kendi başına oturmaya başladığında, hareketliliğini kazanmanın ilk aşamasındadır. Oturmak, küçüklerinizin sonunda durmayı öğrendiğinde ihtiyaç duyacağı kasları güçlendirmesine yardımcı olur.

Yaş : 4-7 ay

Ne yapabilirsiniz? Oyun süresi boyunca, küçük kaslarını geliştirmesine yardımcı olmak için ileri geri hareket ettirin ya da küçük toplarla oynatın.

Aşama 2: Emekleme

Bebeğin yürüme aşamasında yapması gereken en önemli şey, aynı anda kolunu ve bacaklarını hareket ettirmektir (karnı üzerinde sürünme ya da tırmanma olsa bile). Yürüme aşamasına geldiğinde bu becerilere ihtiyacı olacak.

Yaş: 7-10 ay

Ne yapabilirsiniz? Odanın bir tarafından diğerine giderek bu alanları öğrenmesine ve kendini geliştirmesine yardımcı olun ve hareketi için onu övün.

Aşama 3: Duruşunu Düzeltme

Bebek daha güçlendikçe ve meraklandıkça mobilyaları anne ve babanın desteğiyle kendine çekmeye başlar. Bu, denge üzerinde çalışmaya başlayıp ayakta durma pozisyonunu tanımasını sağlar.

Yaş: 8 ay

Ne yapabilirsiniz? Bebeğin kendisini yukarı çekmesine yardım edin, sonra yere geri dönmek için dizlerini nasıl eğeceğini gösterin. Bu, kendi adımlarını atmaya başladığında düşmelerini kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

Aşama 4: Yardımla Yürüme

Kendini çekmeye ve dengeyi kazanmaya başlayınca, birkaç adım atmasına yardımcı olun. Bu, bir sonraki yürüyüş aşamasında ona yardımcı olacaktır ve ona ilk adımları atmak için kendine güvenmesine yardımcı olacaktır.

Yaş: 8-9 ay

Ne yapabilirsiniz? Pratik yapın, uygulama yapın. Bebek bu aşamadayken en önemli yürüme dönemindedir. Ayakta durmak ve ayakta olmayı ne kadar çok kullanırsa ilk birkaç adımı atma konusunda kendisini daha rahat hissedecektir.

Aşama 5: Seyir

Bebeğiniz daha sonra etrafına dolaşmak için duvarları ve mobilyaları kullanmaya başlayacaktır. Buna seyir denir. Bebek daha gezer hale geldiğinde evinizin tamamen bebekler için uygun olduğundan emin olun ve tüm mobilyaları duvara sabitleyin.

Yaş: 8-9 ay

Ne yapabilirsiniz? Bebeği, seyir halindeyken daha fazla güvende olmaya teşvik edin ve duvar ya da mobilyalara dokunmasına engel olmayın. Sadece yumuşak bir iniş yerinin olduğundan emin olmasını sağlayın.

Aşama 6: Yardımsız Daimi

Denge, yürüyüşün önemli bir parçasıdır. Eğer Bebek ayakta durabiliyorsa ve dengeleyebilirse, kısa bir süre sonra bir adım atmaya çalışabileceğini hisseder.

Yaş: 9-12 ay

Ne yapabilirsiniz? Dengeleyiciyi bir oyuna dönüştürün. Bebeğinizle yere oturun ve ayağa kalkmasına yardım edin. Daha sonra düşmeden önce ne kadar kalabildiğini sayın. Her denemeden sonra onu övün.

Aşama 7: İlk Adımlar

İlk adımlar küçüklerinizin en önemli anlarındandır. Yürümenin tamamı güvenle ilgilidir, bu nedenle bu ilk adımlara kadar her şey övgü ve cesaret ister.

Yaş: 9-12 ay

Ne yapabilirsiniz? Bebeğiniz yere koyarak ve yavaş yavaş ona rehberlik ederek ilk adımlarını atın, bebeğin dengesi kazanarak kendi başına yürümesine izin verin.

Aşama 8: Yürüme

Harekete geçmeden önce birkaç engel ve tökezleme yaşayabilir. Yürümeyi keşfetmeye başlayınca bebeğinizi övmeye devam edin. Bazı bebeklerin emeklemeyi tercih edeceklerini ve düzenli olarak ayağa kalkmadan emekleme-yürüyüş yapabileceğini unutmayın.

Yaş: 12-15 ay

Ne yapabilirsiniz? Yürümeye mümkün olduğunca teşvik edin. Örneğin, bebeği yere bıraktığınızda, onu oturma pozisyonu yerine yürümek üzere konumlandırın.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!