Yüksek sesle ve net konuşma

Bir buçuk yaşındaki çoğu çocuk yaklaşık bir düzine kelime konuşur. “Anne” ve “Baba” ‘nın yanı sıra, “güle gül”, “süt”, “mama”, “araba” ve “benim” gibi en sevdiği kelimeleri de sıkça kullanır. Çoğu 2 yaşındaki bebek aynı zamanda temel cümleleri oluşturmak için iki kelimeyi birbirine bağlayabilir. Ona bunu yapmayı öğretmek için fiilleri veya bağlantılı kelimeleri birbirine bağlayarak cümleler kurmaya başlayabilirsiniz. “Hepsi bitti.”, “Top oynayalım.” veya “O benim.” diyebilirsiniz.

 

2 yaşındaki bebeğiniz muhtemelen duyduğu yetişkin konuşmalarını taklit ederek konuşmayı öğrenmeye çalışacaktır. Bu deneme sıklıkları arttıkça, konuşmalarının arasında net kelimeler de duymaya başlarsınız. Çocuğunuz 2 yaşına kadar en az iki kelime söyleyemiyorsa, bir sonraki doktor ziyaretinde bu durumu belirtmeyi unutmayın; doktorunuz işitme testi yapmak isteyebilir veya bir konuşma patoloğu tarafından değerlendirme yapılabilir.

Siz konuştuğunuz sürece, 2 yaşındaki çocuğunuz genellikle sizi anlıyor olur.  Ancak sözcük dağarcığı hala sınırlı olduğu için, sözlerini tamamlamak adına basit kelimeleri, mimiklerini ve  vücut dilini bir arada kullanır. Aslında size sadece birkaç kelime ile ne kadar çok şey anlatabildiğine şaşırabilirsiniz. ‘’Kurabiye’’ dediğinde, zamanla yalnızca kurabiye istediğini anlayabilirsiniz ancak daha fazla kelime kullanması için onu teşvik edin.

Birçok 2 yaşındaki bebek, artık kendi ismini tanıyordur ve seslendiğinizde tepkiler verir. İsmini öğrenmesi de önemli bir adımdır ve arkasına sıraladığınız kelimeler de dikkatini toplamış olduğunuz için daha akılda kalıcı olacaktır.

 

Ne yapabilirsiniz?

Bu aşamada, çocuğunuzun yanlışlarını düzeltmeye çalışmak yerine, söyleyebildiği şeyleri takdir etmek ve hatta bazen alkışlamak daha iyidir.  Örneğin, çocuğunuz “Kıyakey istiyorum.” derse, “Hayır, kraker demelisin.’’ şeklinde düzeltmeyin. “Tamam, işte bir kraker!” deyin. Bir kelimeyi doğru bir şekilde modellemek, çocukların konuşurken düzeltilmekten daha hızlı öğrenmesini sağlar. Sürekli düzeltilmemesi, 2 yaşındaki bebeğinizin kendine olan güvenini ve yeni kelimeleri öğrenme veya deneme hevesini artırmanıza yardımcı olacaktır.

Çocuk müzik kasetlerini veya CD’lerini birlikte dinleyin; çocuğunuzun dinleme becerilerini geliştirmek için harika bir yoldur ve şarkılardan öğrendiği kelimelerin sayısından şaşkına dönebilirsiniz.

 

Diğer gelişmeler: Anlama, oyunlar ile hafıza geliştirme

Çocuğunuz her oyuncağın, her hayvanın, her insanın, her şeyin bir isme sahip olduğunu anlamaya başladı. Ve öğrenmek için sizden yardım alıyor. Bu yaşlarda örneğin kitaplardaki resimleri sürekli olarak vurgular ve “Bu nedir?” diye sorar ve ona adını söyleyene kadar tekrar eder. Aslında kolayca söyleyebileceğinden çok daha fazla sözcüğü anlıyor ve daha sonra kullanmak için dosyalama yapıyor.

18 ile 24 ay arasında bir süre, bebekler bazı şeyler üzerinde daha fazla düşünmeye başlayabilir, beklemediğiniz şeyleri akıllarında tutabilirler.  Örneğin ayakkabılarını hep hangi dolaba koyduğunuzu bilir ve evden çıkmadan dolaba yönelebilir ya da kiler önünde durup göremediği halde orada olduğunu bildiği bir krakeri isteyebilir. Onu bu yetenekte test etmek isterseniz, konsantrasyon oyununun çok basit bir versiyonunu oynayın. Favori bir oyuncağı iki ya da üç battaniye altında saklayın. İlk katmanı çıkardığında oyun oynamak istediği oyuncak gözükmüyorsa da aramaya devam edecektir. Gizlediğiniz şeyleri bulmak ona eğlenceli gelecektir.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!