Bebeğin Gelişimi

8 aylık bebek anne karnında o kadar bilinçlidir ki, doğuma hazırlanır. Annesinin karnından rahatlıkla çıkabilmek için muhtemelen artık baş aşağı dönmüş durumdadır (sefalik pozisyon). Eğer bu ay hala baş aşağı dönmediyse, birkaç haftaya kadar dönebilir. Bazı anne adayları bebeklerinin baş aşağı dönüşünü hissettiklerini ifade ederler. Bebeklerin yaklaşık yüzde 96’sı doğuma kadar baş aşağı döner. Baş aşağı dönerek doğum pozisyonunu alan bebeğin yüzü son haftalarda arkaya bakmalıdır (anterior pozisyon). Bu duruş, sezaryen ameliyatları açısından da avantajlıdır.

8 aylık bebekte beyin ve sinir sistemleri tamamen gelişmiştir. Beyin hücreleri artmaya devam eder.

Hamileliğin 8. ayında bebeğin cildindeki ince tüyler (lanugo) dökülmeye devam eder. Cildinin yüzeyinde haftalardır oluşan kalın, macunumsu, beyaz ve yağlı yapı olan Verniks Kazeoza tabakası, vücudun ısı kontrolünü sağlar ve bebeğin cildini amniyon sıvısının asitli ortamından korur. Aynı zamanda da doğumda bebeğin doğum kanalından geçişini kolaylaştırma görevi bulunur. Doğal doğum uygulamalarında, doğumdan sonra Verniks tabakasının bebeklerin cildinde bir süre daha kalması sağlanır, yani bebek hemen yıkanmaz. Böylelikle bu yağlı tabakanın, dış dünyaya uyum aşamasında bebeğin cildini nemli tutmaya ve beslemeye devam etmesi sağlanır. Hastanedeki ilk banyosunda Verniks’in birazı bebeğin cildinde kalacak şekilde yıkanmalıdır.

Gebeliğin 8. ayında bebeğin kafatası kemikleri sertleşmeye devam etse bile hala yumuşaktır. Kafatası kemikleri henüz bir araya gelmedi. Aralarında fontanel adı verilen yumuşak dokular var. Bebeğin kafatasındaki bu yumuşak bölge bıngıldak olarak adlandırılır ve bu dokuların tamamen kapanması ve sertleşmesi, bebek 1-1.5 yaşına gelene kadar ancak gerçekleşecektir. Kaf tası kemiklerinin yumuşak olması, bebeğin doğum kanalından geçişini kolaylaştırıcı bir unsurdur.

8 aylık gebelikte bebeğin kalın bağırsaklarında mekonyum adı verilen siyah renkli ilk kakası birikmeye devam ediyor. Doğuma kadar bebekler genellikle bu kakayı yapmazlar. Anne karnında bebeğin kakasını yapması sağlık açısından risk oluşturabilir. Böyle bir şey fark edilirse doktorun kararlarına harfiyen uyulmalıdır.

8 Aylık Bebek Hareketleri

Bebeğinizin yeri daraldı, ama hala uyku aralarında güçlü hareketlerine devam ediyor. Hıçkırıklarını da hissedebilirsiniz. 8. ayda bebeğinizin başı aşağı dönmüşse, popo kısmını arada bir midenizin altında hissedeceksiniz. Bazı anne adayları bu haftalarda bebeklerinin ayaklarıyla ve elleriyle yaptıkları baskıyı çok net hissettiklerini söylerler.

Ultrason Görüntüsü

Akciğerlerinin tamamen gelişmesine sadece birkaç hafta kaldı. Bu arada bebeğiniz düzenli şekilde amniyon sıvısını yutarak solunum hareketleri yapmaya devam ediyor. 8 aylık bebek görüntüsünde bu soluk alıp verme hareketini görebilirsiniz.

Bebeğinizin başparmağını veya diğer parmaklarını emmeye devam ettiğini de sekiz aylık gebelik ultrason görüntülerinde görebilirsiniz. Bu, onun doğum sonrasında annesinin memesini emebilmesi için ihtiyaç duyacağı emme kaslarını geliştirmesini sağlar. Emme refleksi, 9. ayın başında tamamen gelişmiş olacaktır. Bu sebeple 8. ay içinde önce doğan bebekler, meme emerken biraz zorlanabilirler.

8 aylık ikiz gebelikte bebekleriniz baş aşağı dönmemiş olabilir. Ya da biri baş aşağı dönmüş olabilir, diğeri yan duruyor olabilir. Her ikisi de aşağı dönmüş ise normal doğum için avantajlı bir durumdur. Eğer her ikisi de yan duruyorsa doğumun sezaryenle olması daha ideal olabilir. Eğer her şey yolunda ise ve normal doğum yapmak istiyorsanız, ikiz doğumlar konusunda uzman bir doktor ve ebe tercih etmelisiniz.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

8 ay gebelikte kasık ağrılarınız devam edebilir. Bu durum, bebeğin büyümesi sebebiyle rahmin etrafındaki kaslarda gerginlik ve esneme olmasından kaynaklanır.

8. ayda erken doğum belirtileri yaşayabilirsiniz. Eğer kasık ağrılarınıza erken doğum belirtilerinden biri veya birkaçı eşlik ediyorsa mutlaka doktorunuza haber verin. (Erken doğum belirtileri hakkında bilgi için 33. Hafta, erken doğum nedenleri hakkında bilgi için 31. Hafta yazımıza bakınız.)

Dikkat Edilmesi Gerekenler

8 aylık hamilelikte karnınız büyüdükçe ağırlık merkeziniz de değişecek, bu da hareketlerinizi kısıtlayacaktır. En iyisi, büyüyen karnınızla yavaş hareket etmenizdir. Tez canlı hareketler yapmanız; denge kaybı, düşme, ayak burkulması gibi istenmeyen kazaları da beraberinde getirir. Ancak, “Yavaş hareket etmeniz gerekiyor” desek de bu dönemlerde sürekli yatıp uzanmayın. Çünkü hareket etmek, doğumunuzu kolaylaştıracaktır. Yine de hareketleriniz, dikkatli ve özenli olmalı.

8. ay gebelikte doğumdaki tercihlerinizi bir an önce belirlemeli ve harekete geçmelisiniz. Bu konuda ilk olarak hastane seçimi yapmanız gerekiyor. (Hastane tercihi ile ilgili ayrıntılı bilgi için 33. Hafta yazımıza bakabilirsiniz. Doğum tercihleri hakkında genel bilgi için 34. Hafta yazımızı okuyabilirsiniz.)

8 Aylık Gebelikte Beslenme ve Egzersiz

Hamilelik boyunca bebeğiniz, ihtiyacı olan tüm besinleri sizden alır. Eğer siz yeterli beslenmezseniz, bebeğiniz sizin rezervlerinizi kullanacağı için kendinizi yorgun ve güçsüz hissedebilirsiniz. Kilo alımınız son 3 ayda haftada yarım kilogram – 1 kilogram arası olmalıdır. Son haftalarda bu miktar azalabilir. Günlük kalori alımınız son 3 ayda hamilelik öncesinden 600-800 kalori fazla olabilir.

Zinde olmak için yalnızca beslenmenize dikkat etmeniz yetmeyecektir. Doktorunuzla birlikte karar verdiğiniz egzersizlere devam etmelisiniz. Son haftalarda egzersizlerin hız ve süresini düşürebilirsiniz.

Hamilelikte Sağlıklı ve Rahat Bir Uyku İçin Neler Yapılabilir?

Gebelikte 8. ayda muhtemelen uykularınız daha fazla bölünmeye başladı. İşte hamilelikte rahat bir uyku için öneriler:

– Hamilesiniz diye kendinizi hareketsizliğe mahkum etmeyin. Fırsat bulabilirseniz hareket edin Egzersizlerinizi düzenli yapın ve yürüyüşe çıkın,

– Gün içindeki molalarınızda çok uzun uykular uyumayın,

– Hep aynı saatlerde yatmaya özen gösterin,

– Akşam yemeğinizi atlamayın ve aşırı yemeyin,

– Uyumadan önce ağır yiyecekler yemeyin, çünkü bu tür yiyecekler uykunuzu kaçırabilir. Ancak kan şekeriniz düşük olursa bu defa da uyuyamayabilirsiniz. En iyisi; yatmadan önce yoğurt gibi hafif bir şeyler atıştırmaktır,

– Gece sık idrara çıkmamak için sıvı alımınızı akşam saatlerinde kısıtlı tutun. Sıvı ihtiyacınızı gündüz bol bol karşılayın,

– Süte karşı duyarlılığınız yoksa uykudan 1 saat önce sıcak süt içmek uykuya geçişinizi ve derin bir uyku uyumanızı sağlar. Süte karşı duyarlılığınız varsa, uykudan 1 saat önce 1 kase ılık yoğurt da yiyebilirsiniz,

– Gece tuvalete sık gitme ihtiyacı duyduğunuz için uykunuz bölünüyorsa akşamları sıvı almamaya özen gösterin,

– Uyumadan önce sizi kaygılandıracak şeyler düşünmeyin. Sizi çok rahatsız eden konuları akşam eşinizle paylaşıp rahatlayın,

-Yüksek bir yastıkla veya başınızın altında birkaç yastık üst üste gelecek şekilde uyumanız geceleri oluşabilecek reflü sorununu engelleyebilir,

– Uyumadan önce hamilelik yogası yapın. Yoganın ardından meditasyon yapmanız da derin ve sakin bir uyku uyumanızı sağlar.

Karnınız Eski Haline Gelecek mi?

8 ay hamilelikte karnınızın büyüklüğü size inanılmaz gelmeye başlamış olabilir. Doğumdan itibaren hem rahim kaslarınız hem de karın kaslarınız sıkılaşmaya başlayacak. Ancak karnınızın eski haline gelmesi ve daha iyi sıkılaşması için sizin de biraz çaba göstermeniz gerekecek. İşte yapmanız gerekenler:

– Hamilelikte gerekenden fazla kilo almayın,

– Her gün badem yağı, kakao yağı veya Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlardan veya bunlardan elde ettiğiniz karışım yağlardan sürerek karın bölgenizi nemlendirin,

– Doğum sonrasında lohusalık egzersizleri yapın. Bu egzersizleri doğum destekçinize (ebe veya doula’nıza) sorarsanız size yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe