Bebeğin Gelişimi

Karnınız artık epey büyüdü. Bu durum, bazı sıkıntılarınızın artmasına neden olsa da hamileliğin tadını çıkarmaya bakın.

7 aylık anne karnındaki bebekte organlar ve vücut sistemleri neredeyse tamamen oluştu. Artık en önemli gelişmeler boy ve kilo artışında olacak. Bu aydan sonra haftalık kilo alımı ortalama 500 gramdır.

Gebeliğin 7. ayında bebeğinizin cilt yüzeyindeki Lanugo adı verilen ince tüyler hızla kaybolmaya devam ediyor. Vücudu sıcak tutma ve bağışıklık sistemini güçlendirme görevi olan Vernix Caseosa (Verniks Kazeoza) tabakası da cilt yüzeyinde bir hayli kalınlaştı.

El tırnakları tamamen uzadı, ayak tırnaklarının uzamasına biraz daha var.

Beyin ve sinir sistemi tamamen gelişti. Bu sebeple de her geçen gün daha da bilinçli hareketler yapıyor.

7 aylık gebelikte bebek, göz kapaklarını artık çok daha iyi kapatıp açabiliyor. Gözlerinin görme ve odaklanma işlevi de tamamlandı.

Başparmağını veya diğer parmaklarını emdiği için emme refleksi büyük oranda gelişti.

Tamamen gelişmesi ise 8. ayın sonlarını bulacak. Bu sebeple eğer erken doğarsa, meme emerken sıkıntı yaşayabilir.

Hamileliğin 7. ayında bebeğin akciğerlerinde sürfaktan üretimi devam ediyor ve bu üretim böbrek üstü bezler ile sağlanıyor. Akciğerleri her geçen hafta dış dünyada rahatlıkla nefes alabilmesini sağlayacak kadar tamamen gelişmeye devam ediyor. 7.ayda doğan bebeklerin yaşama şansı çok yüksektir, ancak 36. haftaya kadar kuvözde yardımla nefes alması gerekecektir.

7 aylık bebek günde yarım litre kadar idrar yapar. İdrar yapması amniyon sıvısının yenilenmesi için çok önemlidir.

Erkek bebeklerde testisler testosteron üretmeye başlar. Testisleri kasıktan torbalarına doğru ilerliyor. Kız bebeklerde klitorisin gelişimi büyük oranda tamamlandı.

7 Aylık Gebelikte Bebek Hareketleri

Bu hafta bebeğinizin yeri daraldığı için hareketleri de yavaşladı. Ancak bu, hiç hareket etmeyeceği anlamına gelmiyor. Bu sebeple bir süre hareket etmezse durumu doktorunuza haber verin.

Gebelikte 7. ayda bebeğiniz artık daha uzun uykular uyuyabiliyor. Dolayısıyla hareket etmeye birkaç saat ara verebilir.

Kasları güçlendiği için 7 aylık bebek hareketleri sırasında minik darbeleri ve vücudu esnetme hareketleri canınızı bazen acıtabilir.

Ultrason Görüntüsü

Ultrasonda bebeğinizin boyunun ne kadar uzadığını görmek sizi şaşırtabilir. 7 aylık bebek görüntüsünde yerinin daraldığını da göreceksiniz.

Yüzünün tamamen gelişmiş olduğunu da görebilirsiniz. Onu esnerken, tekme atarken, parmağını emerken veya hıçkırırken görmeniz mümkün.

Bebeğinizin yedi aylık gebelikte baş aşağı durmuş olması beklenir. Ama henüz başı aşağı dönmediyse hemen endişelenmeyin. 7. ayda bebeklerin yüzde 25-30’u hala terstir. 9. aya kadar (38. haftaya kadar) bebeğinizin baş aşağı dönme ihtimali vardır. Bebeklerin yüzde 4’ü makat geliş doğar.

Annenin Vücudundaki Değişiklikler

Gebeliğin 7. ayında annede şu belirtiler olabilir:

– Burunda tıkanıklık ve bazen kanama,

– Giderek kıvamı artan beyazımsı renkteki vajina akıntısı,

– Midede hazımsızlık, reflü, kabızlık ve hemoroit,

– Bacak krampları,

– Varisler baş ağrısı,

– Nefes darlığı,

– Braxton Hicks Kasılmaları (Yalancı kasılmalar),

– Dalgınlık veya unutkanlık,

– Bebekle ve doğumla ilgili kaygılar,

– Kabuslar,

– Uykuda bölünmeler ve uykuya dalmakta zorluk,

– Kalça ve bel ağrıları,

– Kalçadan bacaklara doğru hissedilen siyatik ağrıları.

7. ayın sonunda kolostrum adı verilen koyu kıvamlı sarımsı renkteki sütün oluşmaya başlaması ve bebeğin baş aşağı durma pozisyonuna geçmesi; erken doğum ihtimaline karşı anne adayının vücudunun yaptığı olağan bir hazırlıktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu ayda yalancı kasılmalar (Braxton Hicks Kasılmaları) hissedebilirsiniz. Bu kasılmaların erken başlaması sizi hemen endişelendirmesin. Çünkü bu kasılmalar vücudun bir çeşit doğum provasıdır. Kasılmalar sıklaşırsa ve düzenli hale gelirse erken doğum ihtimaline karşı zaman kaybetmeden doktorunuza haber verin.

Erken Doğum Belirtileri ve Nedenleri

Doğumun 24-36 haftası arası olması, erken doğum olarak adlandırılır. Erken doğum belirtileri şunlardır:

– Karnınızda sık aralıklarla kasılmaların olması,

– Regl ağrısına benzeyen ağrılar hissetmeniz,

– Pelvis bölgenizde basınç veya farklı bir bel ağrısı hissetmeniz,

Bu belirtileri hissederseniz mutlaka doktorunuzu aramalısınız.

Erken doğumun nedenleriyle ilgili ayrıntıları, 31. Hafta yazımızda okuyabilirsiniz.

7 Aylık Gebelikte Cinsellik

Son 3 aylık dönemde sağlıklı bir hamilelik yaşayan anne adaylarının cinsel ilişkiye girmesinde sakınca yoktur. Yine de anne adaylarının cinsel ilişkide bir sakınca olup olmayacağını doktorlarına danışmaları çok daha güvenli olur.

Hamilelikte cinsellik ile ilgili şunlara dikkat etmenizde yarar var:

– Karnınızın büyük olması ve bebeğin ara sıra hareket etmesi cinsel ilişki sırasında odaklanmanızı engelleyebilir. Bebeğin hareket etmesi içeride mutlu hissettiğinin bir göstergesi olabildiği için rahat olun,

– Cinsel ilişki sırasında memeler aşırı uyarılmamalıdır. Çünkü memelerde aşırı uyarılma rahimde kasılmalara neden olur,

– Annenin orgazm olması gibi bir durumda rahimde kasılma olması, riskli bir gebelik değilse sorun teşkil etmez, ancak yine de son 3 aylık dönemde anne adayının orgazm olmaması tercih edilir,

– Hamilelikte cinsellik sırasında yavaş hareket etmeniz bebeğinize zarar geleceği hissini de ortadan kaldırır,

– Kaşıklama adı verilen erkeğin arkada olduğu yan yatış pozisyonu en ideal pozisyondur. Bu sırada sol yanınıza yatmayı unutmayın,

– Erkek menisinde bulunan prostaglandin hormonu, doğumun tetiklenmesine neden olabileceği için eşinizin içinize boşalmaması gerekir. Son 3 ayda prezervatifle ilişkiye girerseniz bu riski de ortadan kaldırmış olursunuz.

Eğer tüm bu noktalara dikkat ederseniz sağlıklı ilerleyen bir hamilelikte cinsel ilişki erken doğuma neden olmayacaktır.

Doğum Nasıl Olacak?

Son 3 aylık dönemde doğumla ilgili endişeleriniz artabilir. Tıbbi bir zorunluluk halinde yapılması gereken sezaryen ameliyatı, özellikle de bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde bazı anneler ve bazı doktorlar için sanki bir doğum seçeneği gibi düşünülmektedir. Türkiye sezaryen oranı yüksek ülkeler arasında dünya ikincisi ve Avrupa birincisi haline gelmiştir. Bu durumun sebeplerini 28. Hafta yazımızda okuyabilirsiniz.

Normal doğum arzulayan anne adaylarının yapması gereken ilk şey doğuma hazırlık eğitimi almak olmalıdır. Diğer önemli bir nokta ise anne adaylarının ya doğal doğum uygulamalarını bilen ve normal doğum oranı yüksek bir doktor ya da doğumdaki tüm tercihlerini rahatlıkla talep edebileceği ve bunları uygulayabilecek bir doktor seçmeleridir.

Bu haftadan itibaren doktorunuzla doğum tercihlerinizi konuşmaya başlayabilirsiniz. (Doğum tercihleri ile ilgili ayrıntılı bilgiyi 33. Hafta ve 34. Hafta yazılarımızda okuyabilirsiniz.)

Doğuma Hazırlık Kursu Seçiminde Nelere Dikkat Etmeniz gerektiğini öğrenmek için 28. Hafta yazımıza bakabilirsiniz.

Beden Yapınız Doğum İçin Uygun mu?

Anne adayları doğuma kadar en çok da beden yapılarının doğum için uygun olup olmadığını merak ederler. Sizi şöyle rahatlatalım; baba çok uzun boylu ve iri, anne kısa bile olsa genelde bebekler annelerinin ölçüleri ile orantılı doğarlar. Eğer doktorunuz hamilelik sürecinizde bebeğinizin baş büyüklüğünden şüphelendiyse, sizi doğuma kadar takip edip yönlendirecektir. Hamilelik diyabeti yaşayan bazı kadınların bebekleri 5 kilogramın üzerinde çok iri olabilir. Bu da bebeğin doğmasını zorlaştırabilir. Doktor böyle bir durumda anne adayını yönlendirecektir.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe