Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz gebeliğin 38. haftasında doğarsa, gelişimini tamamlamış olarak doğacağı için artık rahatlayabilirsiniz. Bebeklerin 40-2 ve 40+2 hafta arasında doğmaları normaldir. Ancak hem ülkemizde hem de dünyada bazı doktorlar, en fazla 41. haftaya kadar beklerler. 42. hafta bebek açısından risk oranı çok az olduğu için doğal doğum doktorları, her şeyin yolunda olduğu hamileliklerde 42 hafta dolana kadar bekleyebilir. 42 hafta dolduktan sonra beklenmesi ise tavsiye edilmez, çünkü bu süreden sonra plasentanın işlevi çok azalır ve bebek açısından riskli olabilir. Siz her şey yolunda ise ve beklemek istiyorsanız bu tercihinizi önceden doktorunuzla konuşmalı ve talep etmelisiniz.

38 haftalık bebek tam tamına olgunlaşmıştır, ama yine de beyin hücreleri artmaya devam ediyor. Bu sebeple anne karnında hala kalması avantajlı olabilir. Beyninde daha iyi uyumasına yardımcı olacak bağlantılar kuruluyor. Nefes alma becerisi ve sindirim sistemi daha iyi çalışmaya devam ediyor.

Gebelikte 38. haftada bebeğin kalbi dakikada 110-150 arası atım yapıyor.

38 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

Bebeğinizin yeri daraldığı için daha az hareket edebilir. Ama yine de içeride esneme hareketleri yaparken, o minik ellerinin ve ayaklarının itme hareketlerini hissedebilirsiniz.

Hıçkırıklarını ritmik küçük zıplamalar şeklinde hissedeceksiniz.

Uyku haricindeki anlarında kımıldayacağı için hareketlerini takip etmeniz iyi olur. Bir süre hareketlerini hissetmezseniz doktorunuzla mutlaka konuşun.

Ultrason Görüntüsü

38 haftalık gebelik ultrason görüntülerinde doktorunuz bebeğinizin pozisyonuna, kalp atış hızına, hareketlerine ve amniyon sıvısının miktarına bakacaktır. Amniyon sıvısının miktarı biraz azalabilir.

Ultrason verileri, kilo ve boy ile ilgili tam doğru sonuçları vermeyebilir. Bizimki gibi hafta hafta hamilelik gelişim yazılarında da kilo ve boy değerleri belli bir ortalamaya göre verilir. Bu sebeple bebeğinizin kilo ve boyu bu yazılarda bahsedilen rakamlar kadar olmayabilir. Endişelendiğiniz herhangi bir konuyu öncelikle doktorunuza sormalısınız.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

Eğer daha önce hiç hissetmediyseniz gebelik 38. haftada yalancı kasılmalar (Braxton Hicks kasılmaları) hissedebilirsiniz.

Yalancı kasılmalar vücudun bir çeşit doğum provasıdır. Böylece rahim, doğumda bebeği itecek kasları çalıştırmaya başlar. Yukarıdan başlayarak yavaş yavaş aşağı iner. Bu kasılmalar genellikle düzensizdir, bazen düzenli olabilir. Eğer kasılmalar sizi rahatsız ederse ya dinlenin ya da kasılmalara odaklanmamak için dolaşın, biraz su için veya farklı bir şey yapın. Son haftalarda bu kasılmalar daha yoğun olabilir ve anne adayını endişelendirebilir. Kasılmalar sıklaşırsa ve düzenli hale gelirse, zaman kaybetmeden doktorunuza haber verin.

Doğum Nasıl Başlar?

Doğumdaki kasılmaları neyin başlattığı henüz tam bilinmiyor. Bilinen en önemli şey, rahimdeki kasılmaların bebeğin çıkışını kolaylaştırıyor olması. Bu sistem tıpkı bağırsaklarımızdaki kaka yapma kasları gibi çalışır. Bildiğiniz gibi bağırsak kaslarımız kendiliğinden kasılır ve dışkı neredeyse kendiliğinden çıkar. İşte doğumda rahimdeki kasların çalışma prensibi de budur. Doğum sırasında bebeğin çıkış anına yaklaşılan zamanda, anne adayında kaka gelme ve ıkınma hislerinin oluşmasının sebebi de budur. Elbette doğum sırasında bebek de aktiftir, o da başıyla pelvise baskı yaparak dünyaya geliş mücadelesine girer. İşte bebeğin bu mücadelesi ve rahim kaslarının çalışma prensibi sayesinde doğumlar kolaylıkla gerçekleşebilir. Anne ve bebeğin doğumla ilgili donanımına inanmak ve güvenmek yetiyor. Bu muhteşem donanım sayesinde ve doğumda “yeterince desteklenen” anne adayları, vajinal yırtıkların olmadığı doğumlar gerçekleştirebilirler. Anne adayının, gerekmediği halde ıkındırılması veya bebeğin yukarıdan itilmesi gibi durumlarda annede vajinal yırtıklar kaçınılmazdır. İşte doğal doğumlarda annenin rahim kasılmalarının bebeği rahatlıkla itmesini sağlayacak bir destek verilir (Tıpkı bağırsakların çalışma prensibi örneğinde olduğu gibi). Böylece bebekler neredeyse kendileri doğarlar. Bu destek şunları içermelidir:

– Ortamın sakin olması ve kalabalık olmaması,

– Oda ısısının ideal olması, ışıkların loş olması,

– Birebir ebe desteği (doğum boyunca anne adayının güvenebileceği ve ona “yapabilirsin” diyen bir ebenin varlığı),

– Anneye ilaç dışı ağrı kesici yöntemlerin uygulanması (masaj, telkin sözleri, nefes kontrolü),

– Doğumda rahatlamayı sağlayan ve doğumu kolaylaştıran tekniklerin uygulanması (ılık banyo, pilates topuna oturma ve suda doğum),

– Doğuma hazırlık eğitimi almış olan baba adayının, doğumda eşine destek olması.

 

Her anne ve bebeğinin doğumda yeterince desteklenmeye hakkı vardır. Anne ve baba adayları bu haklarını bilir ve talep ederlerse doğumlar; hem anne ve babalar hem de bebekler için sağlıklı ve pozitif hatıralarla gerçekleşecektir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yuva kurma içgüdünüz geldiği zaman kendinizi frenlemeye çalışın. Enerjinizi boş yere harcamayın, çünkü doğumda ve sonrasında bu enerjiye ihtiyacınız olacak. (Yuva kurma içgüdüsü hakkında ayrıntılı bilgi için 36. Hafta yazımıza bakabilirsiniz.)

Hamileliğinizin gidişatı sağlıklı ise yoganıza ve egzersizlerinize devam edebilirsiniz.

Doğum belirtilerinden biri de, serviks adı verilen rahim ağzındaki mukus tıkacının (kanlı bir yapı) yumuşaması ve bu sebeple biraz kan gelmesidir. Halk arasında buna Nişan Gelmesi denir. Gerçek kanama ile nişan gelmesi arasındaki farkı anlayamayacağınız için böyle bir durumda mutlaka zaman kaybetmeden doktorunuza haber vermelisiniz. Özellikle de kanamaya ağrı eşlik ediyorsa…

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe