Bebeğin Gelişimi

39 haftalık bebek doğum olursa dış dünyada rahatlıkla hayatını sürdürebilecek kadar olgunlaşmıştır. Yine de beyin hücreleri artmaya devam ediyor. Beyin hücrelerinin, anne karnında gelişimi çok değerlidir. Bu değerin bilinmediği yıllarda planlı sezaryenle doğan bebekler 38 haftalıkken anne karnından alınıyordu. Şimdi neyse ki tıbbi bir zorunluluk yoksa, planlı sezaryenlerde bebeğin en az 39 haftalık olması zorunluluğu getirilmiştir.

Gebelikte 39. haftada bebeğin vücudundaki Lanugo adı verilen ince tüyler büyük oranda döküldü.

39 haftalık gebelikte bebeğinizin cilt yüzeyinde oluşan Vernix Caseosa (Verniks Kazeoza) tabakası, vücudunun ısı kontrolünü sağlamaya ve onun cildini nemli tutmaya devam ediyor. Bu yapı aynı zamanda da doğumda bebeğin doğum kanalından geçişini kolaylaştıracak. Doğal doğum uygulamalarında, doğumdan sonra verniks tabakasının bebeklerin cildinde bir süre daha kalması sağlanır, yani bebek hemen yıkanmaz. Böylelikle bu yağlı tabakanın, dış dünyaya uyum aşamasında bebeğin cildini nemli tutmaya ve beslemeye devam etmesi sağlanır. İlk banyosunda verniks’in birazı bebeğin cildinde kalacak şekilde yıkanır.

Hamilelikte 39. haftada göbek kordonu aracılığıyla anneden bebeğe antikorlar geçmeye devam ediyor. Bu antikorlar sayesinde bebek rahim dışında karşılaşacağı hastalık ve mikroplara karşı hazırlıklı olacak.

39. hafta gebelikte cildinin alt kısmı, organların ve bazı kasların etrafı yağlanmaya devam ediyor. Bu yağlanma sayesinde, doğduğunda bebeğinizin bedeni ısı kontrolünü sağlayabilecek. Sağlıklı gelişimi ve hayatta kalması için bu yağlara ihtiyacı olacak.

39 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

Bebeğinizin yeri daraldığı için daha az hareket ediyor. Ama yine de içeride esneme hareketleri yaparken o minik ellerinin ve ayaklarının itme hareketlerini hissedebilirsiniz.

Doğum hazırlığı için başıyla pelvise yerleşme hareketleri yapacağı için, alt bölgenizde ağrı ve acı hisleri yaşayabilirsiniz.

Bu haftalarda hıçkırıklarını da ritmik küçük zıplamalar şeklinde hissedeceksiniz.

Uyku haricindeki anlarında kımıldayacağı için hareketlerini takip etmeniz iyi olur. Hareketlerini bir süre hissetmezseniz doktorunuzla mutlaka konuşun.

Ultrason Görüntüsü

39 hafta ultrason görüntülerinde doktorunuz bebeğinizin pozisyonuna, kalp atış hızına, hareketlerine ve amniyon sıvısının miktarına bakacaktır.

Bebeğiniz doğum pozisyonunu almış olmalı. Muhtemelen başı aşağıda duruyor ve başını pelvisin içine yerleştirmiş durumda, beklemede… İdeal doğum pozisyonunda bebeğin yüzü annenin omurga kısmına bakmalıdır. Ancak yüzü sağda, solda veya önde olabilir. Bu gibi durumlarda doğuma kadar bebek ideal pozisyona gelebilir. Gelmezse doktor bebeği elle çevirmeyi önerebilir.

39 haftalık bebek görüntülerinde bebek hala başı yukarıda yani oturma pozisyonunda (makat geliş) durabilir. Doğumdan önce bebeklerin yüzde 96’sı baş aşağı dönmüş olur.

Doğuma kadar bebeğin makat duruş sebepleri; bebeğin o haftadaki yaşıtlarına oranla küçük olması, amniyon sıvısının gerekenden fazla olması ve daha önce doğum yapmış olanlarda rahimde gevşeklik olmasıdır. Makat gelişte duran bebekler illa sezaryenle doğacak diye bir koşul yoktur. Bu konuda tecrübeli bir doktor, annede ve bebekte normal doğum için riskli olabilecek tıbbi bir durum yoksa makat doğumları da normal yaptırabilir. Makat doğumların yaklaşık yüzde 50’si normal doğar.

Araştırmalar, dinlenirken uzanmak yerine oturmayı tercih eden annelerin bebeklerinin son 3 ayda baş aşağı dönme eğilimlerinin daha fazla olduğunu gösterir.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

Gebelikte son haftalar anne adayı sabırsızlıkla doğumu bekler. Karnı iyice aşağı inmiştir. Bu durum, bebeğin başını pelvise yerleştirmesinden kaynaklanır.

Doğum her an olabileceği için doğum belirtilerini bilmenizde yarar var.

İşte 39. haftada doğum belirtileri:

– Yalancı kasılmaların (Braxton Hicks) sayısında artış,

– Yuva kurma içgüdüsünde artış (enerjik olma, örneğin; hesapsızca evi temizleyip toplama),

– Düzenli kasılmaların başlaması ve her 10 veya 15 dakikada bir olması,

– Düzenli kasılmaların zamanının uzaması, kasılma sıklığı ve şiddetinin artması,

– Yürüdüğünüzde veya uzandığınızda kasılmaların şiddetinin artması,

– Sırt ve karnınızın alt kısmında, yani kasıklarınızda regl sancılarına benzeyen ağrılar hissetmeniz,

– İshal

– Rahim ağzında bulunan serviks, yani mukus tıkacı yumuşadığı için kan gelmesi (halk arasında buna nişan gelmesi de denir),

– Sık sık tuvalete gitme ihtiyacı,

– Amniyon sıvısının az veya çok gelmesi (zarların yırtılması).

 

Bu belirtiler olursa mutlaka doktorunuza haber verin.

Her şey yolundaysa 39 haftalık gebelikte cinsel ilişki sakıncalı değildir. Erkeğin menisinde bulunan prostaglandin hormonu rahim ağzı tıkacı yumuşatacağı için doğumu tetikleyebilir. İçe boşalma eyleminin en erken 39 haftanın sonu veya 40 haftanın başı gibi olması doğumun başlaması açısından bir avantaj olabilir.

Su Kesesinin Açılması

Bazen doğum başlamadan önce amniyon sıvısı gelebilir. Bu durum genellikle hamileliklerin ortalama yüzde 15’inde görülür. Normal şartlarda amniyon sıvısı doğumda bebekle birlikte gelmelidir. Ancak rahim zarlarının yırtılmasıyla amniyon suyunun gelmesi; doğum kasılmalarından önce veya kasılmalar sırasında doğumun başlangıç aşamasında da yaşanabilir. Bebeğin içinde yaşadığı amniyon sıvısının azalması ise saatler geçtikçe dezavantaja döner. Bazı doktorlar böyle bir durumda 12 saatte kadar bekler, bazıları ise bebeğin kalp atışları normal olduğu sürece12-24 saat arası bekleyebilir. Bu bekleme süresinde doktor ve ebe doğumu başlatacak egzersizler yaptırmalıdır. Eğer kasılmalar başlamıyorsa doktor suni sancı (yapay oksitosin hormonu vererek doğumu başlatmak) önerebilir. Bu süreçte bebek normal doğum ile dünyaya gelmiyorsa doktor sezaryen ameliyatı önerecektir.

Sezaryenle Doğumlar

Sezaryenle doğumlar, bazı anne adaylarına risksiz bir doğum gibi gelse de araştırmalar, sezaryenle doğumdaki risk oranının normal doğumdaki kadar olduğunu belirtir. Üstelik sezaryende, ameliyat riskine girilmiş olur. Sezaryenle ameliyat; zorunlu durumlarda yapıldığında hayat kurtarıcı özelliği nedeniyle çok önemli ve gerekli bir ameliyattır. Keyfi yapılması ise, anne ve bebeğin doğasını yaşayabilmesine bir engeldir.

Kimi anne adayları ise sezaryen ameliyatından ve dezavantajlarından çok korkarlar. Sezaryen ameliyatının dezavantajları şunlardır:

– Ameliyat riskleri,

– Bebek doğum kanalından geçmediği için omurgası sıvazlanamayacaktır. Bundan dolayı doktorlar sezaryenle doğan bebeklerin omurga kısmına masaj yaparlar,

– Bebekler solunum yollarındaki salgıyı normal doğumda daha çok atabilirler. Sezaryenle doğumda ise doğum sonrası bu salgıları hemşire bir hortumla çeker,

– Anne, bebeğini doğurmadığı için bebeği psikolojik olarak kabullenmekte zorlanabilir. Normal doğum yapmadığı için uzun yıllar öfke hissedebilir ve suçluluk duyabilir. Böyle bir durum varsa profesyonel bir yardım gerekebilir,

– Süt salınımını sağlayan prolaktin hormonunun geç devreye girmesi gibi sebeplerle emzirme geç gerçekleşebilir.

 

Hastanelerde sezaryenle ameliyat öncesinde anneye, sezaryenle ilgili riskleri kabul ettiklerine dair bir belge imzalatırlar. Bu sebeple bu risklerin bir kısmını önceden bilmenizde yarar vardır. Doktorunuza aklınıza takılan her şeyi sormalısınız. Doktorunuz tıbbi açıdan sezaryenle doğum yapmanız gerektiğini söylüyorsa, normal doğum yapmak için ısrarcı olmayın. Her türlü olasılığa kendinizi hazırlayın. Bebeğinizin ve sizin sağlığınız için sunulan tıbbi imkanlara direnmeyin.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Artık doğum yaklaştığı için 39 haftalık hamilelikte daha dikkatli olmalısınız. Bu haftalarda hastanenizden uzak yerlere yolculuk yapmamalısınız. Doğumla ilgili etraftan gelen olumsuz yorumlara ve gereksiz önerilere kulaklarınızı tıkayın. Sakin bir şekilde yoga ve meditasyon yapmaya devam edin.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe