Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 2. ayının başında henüz bir nokta kadar küçük olan bebeğiniz, içinizde büyürken mucizevi dönüşümler geçiriyor.

Karnınızdaki 2. ayında embriyo olarak yaşamını sürdürecek olan bebeğinizin vücut yapısında ektoderm, mezoterm ve endoderm adı verilen 3 ana katmanı oluşur. Ektoderm bebeğin sinir sistemi, omurilik sistemi, kulakları, gözleri, bağ dokuları, iç kulağı, cildi ve tüylerini oluşturan yapıdır. Mezoterm kalp ve dolaşım sistemini ve iç organlarını oluşturur. Yine bu katman ileride kaslar, kemikler, üreme organları ve böbreklerin oluşmasını sağlar. Endoderm ise akciğerler, bağırsaklar ve mesane gibi iç organlar, tiroitler ve pankreası oluşturan katmandır.

2. ayın başında beyni oluşturan 2 adet yapı ve kuyruk sokumunun ilk aşamaları oluşmaya başlamıştır. Bebek, beyinden kuyruğa dek uzanan bir tüp görüntüsünü almıştır. Bu tüp boyunca bazı organların oluşum temelleri atılır.

Embriyo, amniyon kesesi adı verilen sıvı dolu bir baloncuğun içinde gelişimini sürdürür ve hamilelik boyunca bu kesenin içinde büyür. Birkaç hafta boyunca bebek sadece membran kaplı olan ve yolk kesesi adı verilen bir yapı tarafından beslenir. Bu ayın başından itibaren tamamen oluşana kadar plasenta kan hücreleri üretmeye devam eder. Yolk kesesi bebeğe kan hücreleri sağlamaya devam ederken diğer yandan plasenta ve göbek bağı bebeğin annesine, dolayısıyla yaşama tutunması için görevini yerine getirmeye başlayacaktır. Yolk kesesinin tamamen yok olması, 3. ay ortalarında gerçekleşir.

Gebelik 2 ayın sonunda ise bebeğiniz embriyodan fetusa geçişini tamamlamak üzere olacak ve büyüme hızı bir buçuk aylık gebelikten 2. ayın sonuna kadar 4 katına çıkmış olacak.

Kemik yapısı henüz kıkırdak doku şeklindedir. El ve ayak parmakları oluştu, ama hala tam olarak birbirinden ayrışmadı ve boyları da çok kısadır. Bileği, dirseği ve diz eklemleri görünür.

2 aylık gebelikte bebeğin yüzündeki ayrıntılar daha da belirgin gelişmeye devam eder: Burun, dudaklar ve kulaklar daha da belirginleşir. Göz kapakları neredeyse son şeklini almaya hazırdır. Göz yapıları da oluşmaya devam eder. Gözlerin boyu büyümeye ve renklenmeye başlar.

Anne karnında 2 aylık bebekte kalbin dört odası da oluşmuştur. Kalbi her geçen gün güçlenir.

Ön beyin, orta beyin ve arka beyin gelişimini neredeyse tamamlamıştır.

Merkezi sinir sistemi ile beraber akciğer, pankreas, bağırsak gibi ana organların gelişimi devam eder.

2. ayda bebeğin cildi oluşmasına rağmen, saydam bir yapıdadır.

Diş ve damak yapısı gebelikte 2. ayın sonunda oluşmaya başlamıştır.

2 aylık bebekte cinsel organlar daha da belirgin oluşmaya başladı. Ancak kız mı veya erkek mi olduğu anlaşılmaz ve bebeğin cinsiyeti genellikle 16 haftadan önce ultrasonda görülmez.

Ultrason Görüntüsü

2 aylık bebeğin ultrasonda hareket ettiğini görebilirsiniz. Bazı bebeklerin kol ve bacak hareketleri dahi görülebilir. Anne adayı bu hareketleri henüz hissetmeyecektir.

Anne karnında 2 aylık gebelik görüntüsünde bebek hala ters bir C şeklinde duruyor. Önceki haftaya nazaran daha dik duran başı, bedenine göre hala büyük ve bedeniyle neredeyse aynı boyda. Bebeğin kalp atışları bu hafta ultrasonda görülebilir. Kol ve bacak oluşumları ve göz kısmı net görülebilir.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

Bebeğin anne karnında güvenli gelişimi için, annenin rahim ağzı mukus tıkacı (serviks) oluşumunu tamamlamıştır. 2. ayın sonunda rahim neredeyse bir portakal büyüklüğüne gelmiştir. 2 aylık hamilelikte rahim mesanenin üzerinde durur. Bu da idrarınız az bile olsa sık idrara çıkma hissine neden olabilir. Bu durum, hamileliğin orta ayları boyunca ortadan kalkacak, ancak hamileliğin son aylarında rahim tekrar mesane üzerine ağırlık verecektir.

Doktorunuz 2. ay sonunda folik asit takviyesini kesmenizi önerebilir. Çünkü bu haftaya kadar bebekte beyin ve omuriliğin yerleşmiş olduğu kanalın (nöral tüp gelişimi) gelişimi tamamlanmıştır.

Hamileliğin ikinci ayında bebeğin yerleştiği rahim iç tabakasının gelişiminden sorumlu hormonun işlevi, yumurtalık dokusundan, bebeğin beslenmesinden sorumlu plasenta adlı yapıya devredilecektir. Bu devir aşamasında bazı anne adaylarında lekelenme tarzı kanamalar olabilir.

Ayrıca 2. ayda regl döneminize denk gelen tarihlerde regl sancılarına benzeyen kramp tarzı ağrılarınız ve bazen lekelenme tarzı bir kanama da olabilir. Her ne kadar bazı gebeler için bu durum olağan bile olsa iki aylık gebelikte kanama ile karşılaşırsanız, vakit kaybetmeden doktorunuza durumu bildirmelisiniz.

Diğer 2 aylık hamilelik belirtileri şunlardır:

– Yorgunluk hissi,

– Aşırı uyku isteği,

– Sık idrar yapma isteği,

– Meme bölgesinde şişkinlik,

– Sızı ve hassasiyet görülür,

– Bel bölgesinde kalınlaşma,

– Mide bulantısı mide yanması ve sindirim güçlüğü,

– Baş ağrıları,

– Kabızlık,

– Ciltte kuruluk, kaşıntı ve sivilcelenme.

Bazı anne adaylarında bu 2 aylık gebelik belirtilerinin bir kısmı veya hiçbiri görülmeyebilir. Bu hamilelikler de genellikle sağlıklı bir şekilde ilerler. Yine de bu anne adayları da rutin muayenelerini yaptırmalı, beslenmelerine, aşırı-ani hareketler yapmamaya ve ağır kaldırmamaya dikkat etmelidirler.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte 2. ayda hormonel sebeplerle bazı kaygılar yaşayabilirsiniz. Olumsuz duyguların temelinde anne adayında hamilelik ilerledikçe çirkin görünme ve cinsel anlamda eşinden uzaklaşma korkusu da yatabilir. Bu kaygıları eşinizle paylaşmanız ve bazı önlemler almanız sizi çok rahatlatacaktır.

Ayrıca bakımlı olmak ve görünmek de anne adayına iyi gelir. Planlı bir hamilelik ise, hamilelik öncesinde saçı doğal renge boyatmak iyi bir çözümdür. Her ne kadar bu konuda bilimsel bir araştırma yapılmamış da olsa hamilelik boyunca saç boyatma gibi ihtiyaçlara ara verilmelidir.

Mide Bulantısı ve Sindirim Güçlüğü

Bazı anne adayları için 2. ayda mide bulantıları kaçınılmazdır. İşte bu süreci atlatmanızı sağlayacak birkaç öneri:

– Yağlı yiyecekler tüketmeyin,

– Sık sık ve az yiyin,

– Yataktan kalkmadan önce az tuzlu bir kraker atıştırın,

– Nane çayı tüketin.

Eğer sık sık şiddetli kusmanız olursa vücutta su kaybı meydana gelebilir. Bu durumda hastanede serum almanız gerekebilir. Serum ile kaybedilen su ve mineraller yerine konmuş olur. Eğer serum aldığınız günden sonraki günler mide bulantınız ve kusmalarınız yine şiddetli şekilde devam ederse, doktorunuz bulantı önleyici bir ilaç önerecektir. Bulantı önleyici ilaçların, hamileliğin ilk dönemlerinde güvenli olduğu belirtilir.

Mide yanması ve sindirim güçlüğü çekmemek adına ise şunlara dikkat edebilirsiniz:

– Çok kilo almamaya çalışın,

– Yiyecekleri yavaş ve çok çiğneyerek yutun,

– Baharatlı ve acı yiyecekler tüketmeyin. Şarküteri ürünlerinden uzak durun. Çikolata ve kahve tüketmemeye özen gösterin,

– Sıkı kıyafetler giymeyin,

– Abur cubur ve fast food yiyecekler tüketmeyin. Kendinize evde sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın.

Aşerme

2 aylık hamilelerde bazı yiyeceklere karşı aşırı bir istek görülebilir. Tüm hamilelik boyunca da ara sıra devam edebilen ve aşerme olarak adlandırılan bu durum, genellikle hormonel değişimlerin sonucu olarak oluşur. Aşermenin, vücudun eksik olan bir vitamin veya minerale ihtiyaç duymasından dolayı da yaşanabileceği belirtilir. Özellikle de yoğun mide bulantısı yaşayan ve bazı yiyeceklerden mahrum kalmak zorunda olan anne adaylarında bu durum daha sıklıkla ortaya çıkabilir. Aşermek, bazen eşinden ve yakınlarından fazla ilgi görmeyen anne adaylarında da bir ilgi çekme yolu olabilir. Her ne olursa olsun, bedenin isteklerine duyarsız kalınmamalı ve anne adayı mümkünse (mevsimiyse ve bulunabilecek bir yiyecekse) arzu ettiği yiyeceği yemelidir.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe