Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 3. ayında embriyo evresi bitti ve bebeğiniz fetüs oldu. Fetüs, anne karnında 10. haftadan doğuma kadar bebeğe verilen isimdir.

3 aylık gebelikte bebekte neredeyse tüm organlar çalışmaya başlamıştır. Pankreas, insülin üretmeye başladı. 3. ayın sonunda bağırsakları karnın içine tam olarak yerleşmiş durumdadır.

Bebeğiniz artık daha önceleri kan hücreleri sağlayan yolk kesesine ihtiyaç duymayacak. Çünkü bu görevi artık kemik iliği, dalak ve karaciğer üstlenecek. Yolk kesesi (yumurta kesesi), 3. ayın sonunda tamamen kaybolur.

Bebeğinizde kol, bacak ve parmak gibi uzuvlar gelişmeye devam eder. Uçlarında dokunma yerleri gelişmiş olan minik parmakları uzuyor. 2. ayda perde yapısıyla birbirine yapışık olan parmaklar, bu ay ayrışmaya başladı.

3 aylık hamilelikte bebeğin omuz ve dirsek yapıları oluşmaya devam eder. Kıkırdak yapıları giderek kemikleşmeye başladı. Kemik gelişimi, eklemlerin gelişimini destekler. Bebeğin kafatası daha ideal şekillenmiştir. Boynu giderek daha da belli olmaya başladı. Sırtı daha da düzleşmiştir.

3. ayın sonunda kalbi geçen haftalara göre bir tık daha yavaşlamakla beraber hala hızlı atar (dakikada 160-18 atım).

Hamilelikte 3 ayın sonunda bebeğinizin yüzü vücuduna orantılı şekilde daha küçüktür. Her geçen gün çok daha sevimli görünmeye devam eder. Yüz özellikleri daha da belirginleşmiştir. Alın bölgesi geniştir. Kulakları büyüdükçe normal şeklini almaya başlar. İç kulak ve orta kulak tamamen oluşmuştur. Gözler önceki haftalara nazaran yüzün ön kısmına daha da yaklaşmıştır. Gözleri renklenmiştir.

Bebekte sindirim sistemi gayet güzel çalışıyor. Bebek, amniyon sıvısını yutar ve bu sıvıyı böbrek ve bağırsaklardan süzerek idrar olarak tekrar amniyon sıvısına bırakır. Göbek kordonu ile anneden bebeğin vücuduna aktarılan kan pompalama sistemi sayesinde hem bebeğe oksijen ve besin gider hem de aynı zamanda bebeğin atıkları da bedeninden atılmış olur. Göbek kordonu aynı zamanda, bebeğinizin yaşamını sürdürmesi için ona oksijenli kan sağlar.

3 Aylık Bebek Hareketleri

Anne karnında 3 aylık bebek hareketleri geçen haftalara göre daha da hızlanır. Bebeğiniz ağzını açıp kapama hareketlerini yapabilir, başparmağını ağzına sokabilir ve başını çevirebilir.

3 aylık gebelikte bebek artık vücudunun bütününü germe hareketi yapabilir ve dışarıdan elle bastırma şeklindeki uyarılmalara, refleks hareketlerle yanıt verebilir.

Cildinin üzeri ince tüylerle (Lanugo) kaplanmıştır. Ayrıca bebeğinizin tüm diş tomurcukları gelişimine devam eder.

Ultrason Görüntüsü

Bebeğiniz bu ay, yüz mimiklerinin belki de ilkini yapmaya başladı: O artık ara sıra da olsa gülümseyebiliyor. Eğer 4 boyutlu ultrasonda bebeğinizi gülümserken görürseniz çok şanslısınız.

Cilt katmanı ve kemikleri her geçen hafta daha da kalınlaşacağı için 3 aylık bebek ultrason görüntüsünde minik bir insan formlarında görünür.

Birkaç haftadır başı büyüdü ve 3 aylık gebelik görüntüsünde bebeğinizin başının bedenine oranla üçte 1 boyutuna geldiğini görebilirsiniz.

3 aylık bebeğin tekmeler attığını, kollarını ve parmaklarını hareket ettirdiğini görebilirsiniz.

Eli yüzüne değerse bebek refleks hareketler yapabilir. 3 aylık bebeğin ultrason görüntülerinde başparmağını ağzına soktuğunu görebilirsiniz.

Bazı doktorlar 3 ayın sonunda bebeğin cinsiyetini söyleyebilir. Bazen de bebek pozisyon olarak bu tahmine izin vermeyebilir.

Annenin Vücudundaki Değişiklikler

Gebelikte 3. ay bittiğinde rahminizin boyu irice bir greyfurt büyüklüğüne geldi. Rahminiz büyüdükçe yan taraflarınızda ve kasıklarınızda ara sıra kas ağrıları hissetmeniz normaldir.

Üç aylık hamilelikte artan kan hacmi, cinsel organlara giden kan miktarında artışa neden olacağı için bazı anne adayları cinsel istek duyabilir ve cinsel ilişki, hamilelik öncesinden daha keyifli olabilir. Ancak pek çok kadında bu durumun tersi yaşanır. Anne adaylarının hamileyken kendilerini çekici bulmamaları ve bazı baba adaylarının da bu dönemde eşlerini çekici bulmamaları hamilelik döneminde çiftlerde cinsel isteği azaltır. Ayrıca anne adayının bulantı, halsizlik, duygu dalgalanmaları hissetmesi ve cinsel bölgeye aşırı kan gitmesinin verdiği hafif ağrı hissi de çiftlerin hamilelikte cinsellik yaşamasını engelleyebilir. Bu durumu karşılıklı konuşmak, birlikte bir bebek dünyaya getiriyor olmanın heyecanına yoğunlaşmak çiftlere iyi gelir.

3 aylık hamilelik belirtileri şunlardır:

– Yorgunluk hissi,

– Aşırı uyku isteği,

– Sık idrar yapma isteği,

– Gece uykularının bölünmesi,

– Meme bölgesinde şişkinlik, sızı ve hassasiyet,

– Bel bölgesinde kalınlaşma,

– Mide bulantısı mide yanması ve sindirim güçlüğü,

– Baş ağrıları,

– Kabızlık,

– Ciltte kuruluk, kaşıntı ve sivilcelenme,

– Kasık ağrıları.

Gebelik Maskesi

3. ayda cilt sorunları devam edebilir. Yüzde, bedenin farklı yerlerinde koyu lekelere neden olan Gebelik Maskesi (Chloasma) görülebilir. Bu durum genellikle geçicidir ve doğum sonrasında zamanla düzelir.

İkili Test

3. ayda hamileliğin rutin testlerinden olan İkili Test ( 11-14. Haftalar arasında yapılan test) yaptırmalısınız. Bu test ile ultrasonda ense kalınlığına bakılarak, bebek down sendromu açısından değerlendirilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek haberini, bebek açısından riskli kabul edilen ilk 3 ay geçtikten sonra çevrenizdekilerle paylaşmanız avantajlı olabilir. Çalışıyorsanız haberi yöneticinize söyleme zamanınız da geldi. Yöneticinizle konuşmadan önce hamilelik haklarınızı öğrenmenizde yarar var.

Diş eti kanamalarınız olabilir. Dişlerinizi düzenli fırçalamak sizi rahatlatır. Gerekli durumlarda diş doktorunun önereceği tedavileri yaptırmaktan çekinmeyin. Günümüzde hamilelik döneminde diş tedavileri güvenli şekilde uygulanmaktadır.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe