Hamilelik Başlangıcı

Hamileliğin 1. ayı; son regl tarihinizden ortalama 3 hafta sonra oluşan bebeğinizin karnınızdaki yolculuğunun ilk günlerini kapsar.

Anne adayında yumurtlamanın gerçekleştiği günlerde (son regl tarihinden başlayarak ortalama 14-3 ila 14+3. günlerde) sperm ile yumurtanın döllenmesi ile zigot adı verilen bir hücre oluşur ve bu hücre bölünmeye başlar. Zigot bölünmeye devam ederek blastomer adı verilen bir hücre kümesi oluşturur. 3 güne yakın bir sürede rahme doğru ilerleyerek rahim iç duvarına yerleşir. Bebeğin tüm vücudunu tamamlayacak üç katman halinde olan bu hücre, 4-5. haftalar arasında embriyo haline gelmeye başlar. 5. haftanın başında o artık bir embriyo olmuştur.

Embriyo oluştuğunda bebeğinizin organlarının temeli oluşmuştur bile. Omuriliğin yeri de kararlaştırılmıştır. Embriyonun arkasında dizi dizi oluşan hücreler bebeğin nöral tüpünü (omurilik) oluştur. Bunların en üstünde de beyni oluşturacak olan dokular oluşur. Sindirim sisteminin de temelleri atılmıştır.

Hamilelikte ilk ay ikiz ve üçüz bebekler ise aynı veya ayrı yumurta ikizleri/üçüzleri şeklinde oluşur. Bir yumurtanın bir sperm ile döllenmesi sonucu iki veya üç zigota bölünmesi ile aynı yumurta ikizleri/üçüzleri oluşur. Birden fazla yumurtanın serbest bırakılarak ayrı döllenmesi ile de ayrı/çift yumurta ikizleri/üçüzleri oluşur.

1 Aylık Hamilelikte Bebeğin Cinsiyet Oluşumu

Cinsiyet kromozomları X ve Y şeklinde iki gruba ayrılır. Yumurtalar sadece X kromozomu taşır. Spermler ise eşit sayıda X ve Y kromozomu taşırlar. X kromozomlu spermin yumurtayı döllemesi ile XX yani kız bebek oluşmaya başlar. Y kromozomlu spermin yumurtayı döllemesi sonucunda da XY, yani erkek bebek oluşur. Bu durumda bebeğin cinsiyetini belirleyen spermdir.

Ultrason Görüntüsü

Hamilelikte 1 ay bebek görüntüsü için vajinal ultrason muayenesi gerekir. Embriyo; içinde amniyon sıvısının yer aldığı şeffaf bir baloncukta (amniyon kesesi) yüzen bir karides şeklindedir.

Hamilelik kesesi oluştuktan sonra beraberinde bebekte yolk kesesi oluşmuştur. Ancak 1 aylık gebelik muayenesinde bu kese görünmez. Bu kese yumurta kesesi olarak da adlandırılır. Embriyonun gelişiminde önemli rol oynar ve yapısı gereği adeta karaciğer görevi görür. Bağışıklık oluşumunu sağlayan yolk kesesi, 10-12. haftalar arasında azalarak yok olur. Kesenin boyu her hamilede farklı olmakla birlikte 3-5.5 mm arasında değişir.

İçi siyah görünümlü olan yolk kesesi, bebek 8-10 mm boyuna ulaştığında ultrasonda rahatlıkla gözlenebilir. Yolk kesesi gebelik kesesinin duvarına neredeyse yapışıktır. Bebek büyüdükçe, gebelik kesesi ile rahim arasındaki koryon boşluk azaldıkça yolk kesesi de sıkışarak ortadan kalkar.

Annenin Vücudundaki Değişiklikler1 Aylık Gebelik Belirtileri

Bebeğin ilk oluşum aşamasında anne adayı hiçbir şey hissetmeyecektir. Bazı kadınlar ise çok hassastır ve regl tarihinden önce hamile kaldıklarını anlayıp hissederler. 4. haftaya gelindiğinde bazı anne adaylarında kahverengimsi hafif bir lekelenme olabilir. Bu lekelenmenin, embriyonun rahim duvarına yerleşmesi sonucu oluşabildiği belirtilir.

1 aylık hamilelik belirtileri, kadında regl gününün geçtiğini fark etmesi ile başlar. Anne adayları hamile olup olmadıklarını öğrenmek için genellikle ilk olarak gebelik idrar testi yaparlar. İdrar testinde 3-4 haftalık gebelik çıkmayabilir, ancak bu haftalarda yapılan testlerin bazılarında silik bir çizgi görülebilir. Silik çizgi, gebelik anlamına gelir. Test sonucu pozitif çıkarsa, vakit kaybetmeden bir doktora muayene olmak gerekir. Doktor anne adayından kan testi ister. Böylece kanda hamilelik hormonu olan Beta hCG seviyeleri belirlenmiş olur. Bu da hamileliğin gidişatı hakkında fikir verir. 1 aylık hamilelikte Beta HCG değeri anne adaylarında farklılık göstermekle birlikte normal değerler 3-426 (mIU/L) arasıdır. Her iki günde bir Beta HCG değeri 1 kat artar. Bu ilk muayenede, doktor dış gebelik olasılığını değerlendirir. Dış gebelik en çok fallop tüplerinde, yumurtalıklarda ve karın boşluğunda görülür.

Döllenme gerçekleştikten ve embriyo oluşma aşamasından itibaren anne adayının bedeninde hamilelik hormonları hızla salgılanmaya başlar. Gebelikte 1. ayda anne adayının bel bölgesinde yağlanma başlayabilir. Bedendeki bu hızlı yağlanma eğilimi; bedenin herhangi bir kıtlık olasılığına karşı önlem alması ile açıklanır.

Hamilelik hormonları salgılanmaya başladıktan sonra anne adayının metabolizma hızında da artış başlar. Kan dolaşımı hızlanır ve organlara daha fazla kan pompalanır.

İlk ay hamilelik belirtileri arasında ayrıca şunlar yer alır:

  • Yorgunluk ve uyku hali,
  • Mide bulantısı ve kusmalar,
  • Karın ağrısı,
  • Kasık ağrıları.

Anne Adayı Neler Hisseder?

Özellikle istenen bir hamilelikse anne adayı tanımlanamaz bir mutluluk ve heyecan duyguları hisseder. Hamilelik boyunca bebeğine en iyi şekilde bakma içgüdüsü ile hızla araştırmaya ve önlemler almaya başlar. Hayatında bazı düzenlemeler yapmaya karar verir.

Hamile olduğunu öğrenen anne adayı ilk olarak bebeğin tahmini doğum tarihini bilmek ister. Bununla ilgili hazır takvimlerden yararlanılabilir. Veya anne adayı son regl tarihinin ilk gününe 280 gün ekleyerek kendisi de tahmini doğum tarihini hesaplayabilir. Takvimde son regl gününe 7 ekleyip, ay hanesinden 3 çıkartılarak da bu pratik hesap yapılabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • As soon as pregnancy is detected, the doctor recommends folic acid supplements to the expectant mother. Folic acid is an important vitamin for the baby’s neural tube development (development of the spinal cord structure). It is recommended to use it without interruption during the first 3 months of pregnancy. Women planning pregnancy should take folic acid supplements from the day they plan and continue throughout the first three months of pregnancy.
  • Expectant mothers mostly wonder whether factors such as drugs, alcohol, etc. will harm the baby during the period of fertilization. The prevailing opinion is that such factors do not harm the baby until the pregnancy is learned. However, the same is definitely not true after learning. Expectant mothers should be sensitive about these issues. From the moment pregnancy is planned, all factors that may be negative for the health of the baby and mother should be eliminated.
  • Expectant mothers who have had a miscarriage before, completed their pregnancy by overcoming the risk of miscarriage, or experienced problems such as preeclampsia during the previous pregnancy should inform their doctor about these and similar issues at the first examination. If a miscarriage occurs at 1 month of pregnancy, the expectant mother will not feel anything significant. It overcomes this process similar to menstrual bleeding.
  • After learning that she is pregnant, every expectant mother should give up habits such as smoking and alcohol, if any, without delay. It is much more ideal to quit such habits, if possible, from the period when pregnancy is planned. If she routinely uses antidepressants and other medications, she should inform her gynecologist about these issues from the first examination. No medication should be used during pregnancy without consulting a doctor.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe