Bebeğin doğup da eve gelmesiyle anne ve babayı, özellikle de ilk bebekleriyse bakımıyla ilgili bir endişe alır. Banyo suyunun sıcaklığı, evin ısısı, göbek bağının hijyeni, şampuan, pişik kremi ve bez seçimi gibi noktalara takılır genelde aileler. Bazı detaylara dikkat ederek, sakinlikle ve keyif alarak bebeğinizi yıkayıp bakımını yaparsanız günlük rutin oluşturmayı da hızla uygulayabilirsiniz. İşte bu yazımızda da sevgili anneler için yeni doğan bebeklerinin günlük bakımını keyifle yapabilecekleri yöntemleri toparlayıp kaleme aldık.

Keyifli banyolar…

Sağlık Bakanlığı bebekler doğduktan sonra en az 6 saat yıkamayı artık önermiyor. Bunun sebebi de bebeğin doğarken tüm vücudunu kaplayan verniks kazeoza ismi verilen beyaz-sarı kremsi tabakanın bebeğin gözlerini açtığı dünyaya karşı ısı dengesini sağlıyor olması. 6 saatin sonunda, anne isterse hemşirelerin yardımıyla bebeğini hastanede yıkayabiliyor.

Hastaneden eve gelen bebeğinize isterseniz hemen banyo yaptırabilirsiniz. Göbek bağı düşmeden önce akan bir suyun altında, göbek bağı düştükten sonra da özel küvetinde her gün banyosunu yaptırmak yeni doğan bebeğinizin gelişimi için olumlu katkı sağlıyor. Canbebe Uzman Ekibinden Yeni Doğan Hemşiresi Esra Ertuğrul; her gün yerine gün aşırı şampuan kullanımını, küvetin içinde özel file, apart ya da havlu bulunmasını öneriyor. İki beslenme arası banyo için ideal saat olarak işaret ediliyor; çünkü karnı tok olan bebek kusabilir, aç olan ise huysuzlanabilir. Yıkama sırasında mutlaka anne bir eliyle bebeği kafasının altından desteklemeli ve banyo sona erinceye kadar da kesinlikle elini çekmemeli. Tüm evin ısısı ise 23° – 24° olmalı. Banyonun evin diğer bölümlerine göre daha fazla ısıtılması bebeğin banyo sonrası üşümesine sebep olur. Banyo suyu için ise ideal sıcaklık 36° – 37° olarak öneriliyor. Banyo öncesi bebeklere özel, mümkünse tek elle bile kullanım kolaylığı sağlayan pompalı şampuan, yıkama süngeri, pişik kremi, masaj yağı, havlu-tülbent, bez ve kıyafetler rahatlıkla alabileceğiniz şekilde yerini almalı.

Yıkama esnasında acele etmeden, bebeği de ürkütmeden hareket etmek önemli. Bebeğinizi sırt üstü yıkadıktan sonra kucağınıza alarak döndürmeyin, boynundan destekle kendinize doğru çekip yüzüstü çevirin. Başını biraz daha yukarı kaldırıp yıkayın, ancak kulaklarıyla kesinlikle oynamayın. Durulama kısmına geçince bebeğinizi yüzü küvete dönük şekilde tek kolunuzun üzerine yatırın.  Gözüne bu şekilde su kaçmaz, yüzüne su gelse de yüzü küvete dönük olduğu için akıp gider. Yıkama sırasında sürekli tatlı tatlı konuşup iletişimde olun, siz panik olmayın ki bebeğiniz de suyun rahatlatıcı etkisiyle keyiflensin. Banyo sonrası havlunun içine sereceğiniz yumuşak bir tülbentle tüm vücudunu ıslak kalmayacak şekilde özenle kurulayın. Ardından bebe yağıyla hafif nemli kalan tüm vücuduna uygulayın çünkü bebeklerin cildi kuruya yakındır. Banyo sonrası çok hafif masaj yaparak uygulayacağınız nemlendirme işlemiyle bebeğiniz rahatlar. Özellikle kolik bebeğin karnına saat yönünde yapılan masaj çok iyi gelir.

Masajın ardından giydirip, yarım kundak yaparak karnının ve ayaklarının daha sıcak olmasını sağlayarak gaz sancısı çekmesini engelleyebilirsiniz. Sonrasında hemen emzirin ve uykuya geçirin. Bebeğinizi yıkayıp, masajını yapmak ve giydirmek toplam 15 dakika sürer. Bir kaç tane tulumu sadece gece uykuya geçişlerde kullanın. Kırmızı, siyah veya beyaz renkten seçeceğiniz uyku tulumunu gören bebek uyumaya şartlanacaktır. Bebekler ilk doğdukları zaman yaklaşık 20 – 25 cm’lik bir mesafeyi ve bu renkleri biraz daha net seçebilir. Gece gündüz uykularını ilk aylar ayırt edemeyen bebeğinizin gündüz de odası karanlık olabilir ancak evdeki ses, düzen devam etmelidir ki yavaş yavaş gece ve gündüz farkını anlayabilsin.

Banyo süresince sakinliğinizi koruyun, üşümesinden tedirgin olup paniklemeyin. Unutmayın siz endişeli olursanız o da endişelenir ve ağlamaya başlar. Canbebe Uzman Ekibinden Yeni Doğan Hemşiresi Esra Ertuğrul bebeğiniz düşük kilolu da doğsa, kolik, yeni doğan sarılığı da yaşasa uygun ortam sağlandıktan sonra her gün yıkanmasını öneriyor.  Önemli not, yeni doğan sarılığı yaşayan bebek uykuya meyillidir. Banyo öncesi uyandığından iyice emin olmadan bebeğinizi suyla buluşturmayın.

Konaktan nasıl kurtulursunuz?

Konak; bebeğin ilk 3 aylık döneminde, saçlı deride, bazen de kaşlarında ve alnında görülür.  Ne kadar özenle bakılırsa bakılsın bazı bebeklerde anneden geçen hormonlar ciltte yağ oluşumunu hızlandırarak konağa sebep olur. Konak sorunu yaşayan anneler endişelenmesin; çünkü birkaç kolay uygulamayla sorun çözülür. Kabuklu görünüme sahip konak elle soyulmamalıdır, kabuklu yapı sık sık nemlendirilmelidir.  Bunun için de bebe yağı, saf zeytinyağı ya da badem yağı kullanılabilir.  Sorunlu bölgeye yağ sürülüp 1 saat bekletilir ve ardından bebe şampuanıyla yıkanıp temizlenilir.  Yıkanma sonrası saçlı deri, ucunda ufak toplar olan tarakla çok hafif taranır. Bu yöntem birkaç kez uygulanabilir. Geçtikten bir süre sonra konak sorunu sıklıkla tekrar ederse doktor görüşü alınmalıdır.

Göbek bağından korkmayın

Bebeğiniz göbek bağı düşmeden de yıkanabilir. Akan bir suyun altında göbek bağına zarar vermeden bebeğinize banyosunu yaptırabilirsiniz. Banyo sonrası bölgeyi saç kurutma makinesiyle tamamen kurutmak ve %70 alkollü antiseptik sıvı ve gazlı bezle hassas dokunuşlar yaparak silmek önemli. Göbek bağı düştükten 1 gün sonra tekrar banyo yaptırabilirsiniz. Göbek bağının etrafında eğer dokunduğunuzda kızarıklık varsa ya da o bağa dokunduğunuzda çocuğun canının yandığını hissediyorsanız,  sarımsı bir sıvı akıyorsa mutlaka doktora gitmeniz gerekir.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!