Bebeğin Gelişimi

Bebeğinizin dünyaya gelmesi için sabırsızlanan, sadece siz değilsiniz. Emin olun minik yavrunuz da artık karnınızdaki yolculuğun sonuna yaklaştığının bilincinde. Bebeğiniz her haliyle doğuma hazırlanıyor. Doğumuna ortalama 4-6 hafta kalmış olsa da o şimdiden doğum pozisyonunu almış olmalı. Muhtemelen başı aşağıda duruyor ve başını pelvisin içine yerleştirmiş durumda, beklemede…

36 haftalık gebelikte bebeğin boyu uzuyor. Cildinin alt kısmı, organlarının ve bazı kasların etrafı yağlanmaya devam ediyor.

Anne karnında 36 haftalık bebekte sürfaktan üretimi devam ediyor olsa da akciğerleri büyük oranda gelişti. Ve eğer bu hafta doğarsa muhtemelen yardımsız nefes alabilecek durumda. Emme kasları da bu haftanın sonunda tamamen gelişmiş olacağı için annesinin memesini emebilecek kıvama geldi. Sindirim sistemi de buna hazır.

Kalbi dakikada 110-150 arası atım yapıyor.

Plasentanın boyu 20-25 santime ve kalınlığı ise 2-3 santime ulaşmıştır. Hamilelik boyunca bebeğin adeta her şeyi olan bu değerli yapının ağırlığı doğumda 700-750 gram olacak.

36 hafta hamilelikte erkek bebeklerde testislerin torbalarına tamamen inmesine çok az kaldı.

Gebelikte 36. haftada bebeğin kalın bağırsaklarında mekonyum adı verilen siyah kaka üretimi devam ediyor. Eğer bebek bir sıkıntı yaşarsa bu kakayı yapabilir. Amniyon sıvısı bu hafta gelirse ve koyu bir renk ise bebeğin bu kakayı annesinin karnında yapmış olması ihtimali vardır. Doktor böyle bir durumda doğumu başlatma kararı alabilir.

36 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

Bebeğiniz konuşabilseydi acaba neler söylerdi? “Çıkarın beni buradan” mı derdi acaba, yoksa “Burası çok güzel, hiçbir yere gitmeye niyetim yok” mu derdi. Ya da belki de “Biraz daha büyüyüp çıksam daha iyi olacak” da diyebilirdi. Şaka bir yana bebeklerin annelerinin duygu durumundan ve bedensel sağlığından etkilendiği bir gerçektir. Eğer hamileliğinizde her şey yolundaysa, siz mutlu ve huzurluysanız, beslenmenize dikkat ediyorsanız, onunla keyifli konuşmalar yapıyorsanız, strese girecek ve yorgun hissettirecek bir şeyler yapmıyorsanız o da büyük olasılıkla mutlu ve huzurlu olur. Bu mutluluğunu da en çok hareketlerine yansıtır; bu haftalarda da güzelce uyuyup uyanıyor ve hareket etmeye devam ediyorsa, her şey yolunda demektir.

Ultrason Görüntüsü

36 hafta ultrason görüntülerinde doktorunuz; bebeğinizin pozisyonuna, kalp atış hızına, hareketlerine ve amniyon sıvısının miktarına bakacaktır.

36 haftalık bebeğin anne karnındaki pozisyonunun, baş aşağı ve yüzü annesinin arkasına bakacak şekilde olması beklenir. Yüz bazen sağda veya solda da olabilir. Bebeğiniz baş aşağı durmuyorsa, başının aşağı dönmesini sağlamak için doktorunuz şu seçenekleri kullanmanızı önerebilir:

– Kendisi veya başka bir doğum uzmanı ile (deneyimli başka bir doktor veya ebe) karın üzerinden bebeği döndürme işlemi önerebilir. Bu işlem her anne adayı için uygun olmamakla birlikte, acil sezaryen şartlarının sağlandığı bir ortamda yapılmalıdır. Bu işleme rağmen bebeğin dönmeme ihtimali vardır. Bu döndürme işleminin bazı riskleri olabilir. Bu riskleri göze alıp almama kararı doktor ve aileye aittir,

– Birtakım egzersizler yapmanızı isteyebilir,

– Doğuma kadar hareketli olmanızı, yatay pozisyondan çok dikey durmanızı yani oturmanızı isteyebilir.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

36 haftalık gebelik kaç ay eder? Artık hamileliğinizin 9. ayına girdiniz.

Gebeliğin 36. haftasından itibaren karnınız aşağı inecek. Yakınlarınız da genellikle bunu fark edip dile getirecekler. Karnın bu aşağı iniş durumu, en çok da mide bölgenizi ve göğüs kemiklerinizi rahatlatacak. Dezavantajı ise, idrar torbanızdaki baskının artması olacak. Bu da gece gündüz sık sık idrara çıkmanıza ve aynı zamanda kasık bölgenizde de ağrı ve acı hissine neden olabilir.

36. gebelik haftasından sonra kilo alımınız yavaşlar, hatta 40 haftaya yaklaştığınızda birazcık kilo vermiş ve süzülmüş gibi bile görünebilirsiniz. Bunun tam tersi olacak şekilde vücudunuzda şişlik hissediyorsanız yüksek tansiyon (preeklampsi) olasılığına karşı doktorunuzu bilgilendirmelisiniz

Hamilelikte 36. haftada memeleriniz sütle dolmuştur, hatta biraz sertleşmiş olabilir.

Bu aralar eğer cinsel ilişkiye girerseniz veya girdiyseniz hafif kahverengimsi bir akıntınız olabilir. Bu, rahim ağzı tıkacının (serviks) yumuşamaya başladığının bir işaretidir. Hem ağrınız olursa hem de kan rengine yakın bir renkte sıvı gelirse doktorunuza mutlaka haber verin.

36. hafta gebelikte doğumun başlama ihtimaline karşı hazırlıklı olmanızda yarar var.

İşte doğum belirtileri…

  • Yalancı kasılmaların (Braxton Hicks) sayısında artış,
  • Yuva kurma içgüdüsünde artış (ayrıntılar aşağıda…),
  • Düzenli kasılmaların başlaması ve her 10 veya 15 dakikada bir olması,
  • Düzenli kasılmaların zamanının uzaması, kasılma sıklığı ve şiddetinin artması,
  • Yürüdüğünüzde veya uzandığınızda kasılmaların şiddetinin artması,
  • Sırtınızın ve karnınızın alt kısmında, yani kasıklarınızda regl sancılarına benzeyen ağrılar hissetmeniz,
  • İshal,
  • Rahim ağzında bulunan serviks, yani mukus tıkacı yumuşadığı için kan gelmesi (halk arasında buna Nişan Gelmesi de denir),
  • Sık sık tuvalete gitme ihtiyacı,
  • Amniyon sıvısının az veya çok gelmesi (zarların yırtılması).

Bu belirtiler olursa mutlaka doktorunuza haber verin.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamileliğinizin bu haftalarından itibaren yuva kurma içgüdüsü devreye girmiş olabilir. Bu içgüdü ile anne adayı kendini dinlenmeden bebeğin oda hazırlıklarına verir, doğumla ilgili tüm ayrıntılarla yoğun bir şekilde ilgilenir ve evde bazı değişiklikler yapmaya başlar. Aynı zamanda da sık sık ve durdurulamayacak kadar yoğunlukta evi temizleyip toparlama isteği gelebilir. Bu isteği yoğun yaşayan ve evde sıkı bir temizliğe girişen kadınlar kendilerini bir anda doğum odasında ve bebeklerini de kucaklarında bulabilirler. Çünkü yaptıkları iş doğumu başlatacak kadar ağır gelir.

Yuva kurma içgüdünüzü kontrol altına almak adına hazırlıkları erken dönemde bitirmenizin faydası çok büyüktür. Ayıca temizlik konusunda da en azından bu son haftalar için bir yardımcıdan veya bir yakınınızdan destek alırsanız, erkenden doğuma gitmek durumunda da kalmazsınız. Bebeğinizin ve sizin sağlığınızın her şeyden önce geldiğini unutmayın!

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe