Bebeğinizin bağımsızlığını kazanmasını izlemek heyecan vericidir. Her ebeveynin beklediği büyük başarılardan biri, onun ne zaman kendi başına oturabileceğidir. Bebeğin bu büyük motor becerilerini kazanmasına ve kendi başına oturmasına yardım etmenin yollarına göz atalım:

Hazır olmadan önce

Ne yapacağınızı ve bebeğinizin kendi başına oturmayı öğrenmesini nasıl sağlayacağınızı bilmek önemlidir. Bebeğiniz en erken 4 aylık veya 9 aylık gibi kısa bir sürede oturmaya başlayabilir. Acele etmeye çalışmayın. Çocuk doktoru Dr. Kurt Heyrman’a göre, boynunu tutmak, dengeli olmak ve gövde kaslarını kullanabilmek gibi bazı büyük motor becerilerine sahip olduğundan emin olmalısınız.

Oturmaya Hazırlanma

Doğumdan itibaren, bebeğiniz yatarak vakit geçirirken boynu, karnı ve sırt kaslarını güçlendiren hareketler yapar. Genel olarak bu süreçte bebeklerin kasları baştan ayağa güçlenir. Yatarken size bakmak için başını kaldırmaya başladığında o kasların güçlendiğini anlayabilirsiniz. Bebeğin bu büyük motor becerilerini kazanmasına yardımcı olmak için pozisyonunu sık sık değiştirin.

Karın Üzerinde Durma

İlk başta, bebeğiniz karnının üzerinde olmaktan hoşlanmayabilir. Ancak bunu yapmaya başlaması oldukça önemlidir. Bu, oturması ve gelecek kilometre taşları için gerekli olan kaslarını geliştirmesi için önemlidir. Göğsünüze karnını koyarak ve yüzünüz ona bakacak şekilde kucağınıza koyarak onu alıştırmaya çalışabilirsiniz. Ardından koltuk altlarına ve göğsüne onu destekleyen yastıklar koyarak daha rahat olmasını sağlayabilirsiniz.

Duruş

Bebeğiniz genellikle 3-4 aylık olduğunda başını tek başına tutabilir. O zamanlarda onu çevresi destekli bir koltuğa koyabilirsiniz. Koltuktayken bebeğinizi daima izlediğinizden emin olun. Yastıkları bebeğinizi desteklemek ve oturmasına yardımcı olmak için de kullanabilirsiniz.

Bebeğiniz büyüdükçe, daha uzun bir süre koltukta oturabiliyor olacak. Başı ilk başta titreyebilir bu sizi endişelendirmesin. Bir süre sonra kafasını dengeleyip dik tutabiliyor olacak. daha güçlü büyüdükçe, onu otururken birkaç saniye oturabiliyor olacak. İlk başta titriyor olacak. Bu aşamada genellikle devrildiğini görebilirsiniz ancak kendini dik tutmayı bu şekilde öğreniyor.

Gövde Dengesi

Bebeğiniz tek başına oturmadan önce dengeyi öğrenmesi gerekir. İyi gövde kaslarına sahip olmak buna yardımcı olsa da, ihtiyaç duydukları tek şey bu değildir. Bunu kazanmasına yardımcı olmak için, onu kanepenin köşesine yerleştirebilirsiniz. Beraber çalışmak istiyorsanız da kucağınıza alıp bacaklarınızın üzerinde oturtup ona destek olarak güvende olduğundan emin olabilirsiniz.

Yardım Edilen Ürünler

Güçlü boyun, üst gövde ve sırtüstü kasların hepsi yalnız başına oturmak için gereklidir. Onu yastıklarla desteklemek ya da yumuşak bir şeylere yaslamak yöntemlerini kullanabilirsiniz. Bunun dışında çocuk koltuğu kullanabilir ve oturma antrenmanları yaptırabilirsiniz.

Ne yapabilirsiniz

Bebeğinizi sırtüstü koyun, böylece yavaşça ellerinden tutarak oturma pozisyonuna çekebilirsiniz. Doktorlar, öğretmenin en iyi yolunun cezbetmek olduğunu söylüyor. Örneğin bebekler aynaya bakmayı severler. Bir aynayı onun göreceği şekilde havada tutun böylelikle onu görmek için kalkmaya çalışacak ve bu da onu oturmaya teşvik edecektir. Bir diğer kas güçlendirme fikri de bebeğinizi kollarının altına tutarak ataklarını yere koymaktır. Bebeğiniz henüz kendi başına bu pozisyonda kalamaz ancak bu konumda tutmak onun daha fazla güç kazanmasına yardımcı olur.

Hazır olun

Bebeğiniz yalnız başına oturduktan sonra odasında bazı ayarlamalar yapmanız gerekir. 6 ay boyunca kolları çok güçlenir ve bir süre sonra pek çok şeyi yapabiliyor olur. Beşiklerin çevresini kontrol edin ve tehlikeli şeyleri erişemeyeceği yerlere koyun. Örneğin, cep telefonlarını kaldırmak isteyebilirsiniz. Ya da karyolasının çevresinin yeterince yüksek olduğundan emin olun böylelikle düşmeyeceğinden ve daha güvende olduğundan emin olursunuz.

Dikkat

Bebeğiniz başını kaldıracak kadar güçlü olmasına ve artık kendi başınıza oturmasına rağmen, arabada yalnız oturmaya henüz hazır olmayabilir. Arabada hızlanma yavaşlama sırasında yaralanması riski hala yüksektir, bu yüzden onu bir süre daha kucağınızda tutun.

Sürünme

Bebeğiniz oturmaya alıştıktan sonra, alt bedeni güç kazanmaya devam edecektir. Kalçalarını sabit tutmayı ve oturmayı öğrendikten sonra artık kendini hareket ettirebilecek kadar güçlü olacaktır. Ve bu süreçten sonra emeklemeye dahi başlayabilir.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!