Özellikle ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimleri, bağışıklık sistemleri daha kuvvetlidir. Süt oluşumunu arttırmak için annenin emzirmeyi gerçekten istemesi, sık sık bebeğini beslemesi, stressiz olması, mutlu hissetmesi, iyi dinlenmiş ve dengeli beslenmiş olması gerekir. Sıklıkla emziren anne gerekiyorsa mutlaka pompayla sütünü sağmalıdır çünkü sağdıkça ya da emdikçe memeye ileti gidecek ve ileti gittikçe de süt artacaktır. Gece uykusu anne için çok değerlidir. Anne gece süt yapımını destekleyen prolaktin hormonu salgılar. Tüm gün bebeğiyle ilgilenen annenin gece uykusunu iyi almadığı durumda akşamüzeri sütü azalmaya başlar. Anne; bebeği uyurken, gün içinde uyuyarak enerji toplayabilir ve sütünü artırabilir. Bazı anneler, özellikle de ilk kez doğum yapanlar bebeğinin yeterince beslenip beslenmediği konusunda endişelenir. Stres yaşayan anne, vücutta birkaç farklı görevi bulunan oksitosin hormonun salgılanmasını engeller. Depresyon ve üzüntüyle sütü azaltır.

Çevresel Faktörlere Dikkat

Yeni doğum yapan anne mümkün olduğunca yardım almalıdır. Bebeğini emziren ve bakımını yapan, gerektiği durumlarda sütünü sağan, geceleri uykusuz kalan anne, ilk aylarda hem fiziksel hem de ruhen yorgundur. Onu destekleyen babanın varlığı kendisini iyi hissettirir. Beslenme dışında, ilk aylarda bebeğin diğer ihtiyaçları ve evin düzeni için anneanne veya babaannenin varlığı annenin dinlenmesini sağlar. Annenin etrafındaki akrabaları, komşuları, arkadaşları anneye her zaman olumlu yaklaşmalıdır. Annenin sakinliği ve dinginliği süt oluşumunu etkilediği gibi bebeği de etkiler. Emzirmeye endişeyle başlayan, evdeki temizliği, ütüyü düşünen, bebeğine ve beslenmeye konsantre olamayan annenin sütü de bu olumsuz duygular sebebiyle azalır. Anne; sessiz bir odada, rahat bir koltukta, pozitif bir ruh haliyle bebeğini beslemelidir.

Sütü Artıran Mucize Bir Besin Yoktur

Anne sütü artırıcı mucize bir besin yoktur. Emzirme döneminde sağlıklı beslenmek ve bol su içmek çok önemlidir. Gün içinde 3 ana öğün, 2 ara öğün ve yaklaşık 2.5 lt su içmek üzere beslenme programı oluşturmalıdır. Ancak bu program oluşturulurken ve uygulanırken de anne yine endişeden uzak olmalıdır. Tadını hiç sevmediği bir besini süt yapacak düşüncesiyle tüketip keyfini kaçırmamalıdır. Bazı anneler; komposto, limonata, lohusa şerbeti gibi bol şekerli sıvılar içerek, tatlı yiyerek anne sütünü arttırmayı hedefler. Şekerin kesinlikle anne sütünü arttırıcı etkisi yoktur. Yulaf, susam, havuç, kuruyemiş ve rezene çayının sütü artırıcı etkisi gözlemlenmiştir ancak hiçbir besinden mucize beklenememelidir. Anne sütü az olsa da sık sık emzirilmeli, bebek emmiyorsa da düzenli aralıklarla pompa ile sağma işlemi yapılmalıdır.

Kolik Bebek ve Anne Beslenmesi İlişkisi

Bebek ilk bir ay beslenme sonrası gazını çıkartmak için desteğe ihtiyaç duyar. Bazı bebeklerde ise 10. -12. gün aralığında büyüme atağı olur. Sindirim sistemi değişir. O güne kadar sakin bir bebekken, hiç durmadan ağlayan, huzursuz bir bebeğe dönüşüverir. Kolik denilen, haftada en az üç kez, aralıksız 3 saat ağlama nöbetleri yaşanabilir.  Son bilimsel araştırmalar kolik bebek sendromunun annenin sütüyle bir ilgisi olmadığı, büyüme atağı ile ilintili olduğu yönündedir. Ancak yine de annenin beslenmesinin sütü, dolayısıyla da bebeğin kolik sorununu etkilediği yönünde de araştırmaları göz önünde bulundurarak anne emzirme döneminde kuru baklagiller, soğan, kafein, mandalina, portakal, brokoli, lahana gibi gıdalardan uzak durmak uygun olacaktır.

Sağılan süt doğru saklanmalı

Sağılan anne sütü oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün, derin dondurucuda 3 ay tazeliğini korur. Süt saklama poşetlerine konularak saklanan anne sütünün üzerine mutlaka miktarı ve sağıldığı tarih yazılmalıdır. Her sağılan süt az ya da çok, miktarı fark etmeksizin ayrı ayrı poşetlere konularak saklanmalıdır. Çok değerli olan anne sütünün 5 cc’si bile ziyan olmamalıdır. Dolaptan çıkartılan süt biberona alındıktan sonra benmari yöntemiyle hafif ılıtılarak bebeğe verilmelidir.

Hasta Anne Emzirebilir mi?

Anne öksürüyorsa ve burnu akıyorsa mutlaka emzirme öncesi her zamankinden daha da özenli elini yıkamalı ve maske takmalıdır. Doktorunun önerdiği, emzirmeye uygun ilaçları kullanmalıdır. Hastayken mikroplarla savaşmak üzere vücut antikor üretir. Hastalığı iyileştiren antikorlar anne sütüne geçer. Ve doğal olarak da bebeği korumaya başlar. O yüzden hasta anne kesinlikle bebeğini emzirebilir.

 

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!