Bebeğin Gelişimi

İkinci trimester, birçok anne adayı için hamileliğin en keyifli dönemidir. Bu ayın en heyecan verici gelişmelerinden biri de onun minik tekmeleri ile tanışacak olmanız. İlk başlarda bir kelebeğin kanat çırpınışı gibi hissedeceğiniz bu hareketler, her geçen ay daha da güçlenecek. 2. trimester’i kapsayan 3-6 ay arasında bebeğiniz yaklaşık 1 kilogram almış olacak. Bu dönemde cildi hala pembe renktir. Ellerini yüzüne götürebilir ve tuttuğu her şeyi yakalayabilir.

Bu dönemin sonunda organların gelişimi büyük oranda tamamlanır. Kemik iliği oluşumu da hızlanıyor.

Akciğerlerde bebeğin dış dünyada nefes almasını sağlayacak tüm donanımı, tamamlanma yolunda son hız gelişmeye devam eder. Böylece bu dönemin sonunda erken doğum gibi bir durumda bebeğin tıbbi yardımla hayatta kalması için bir şans vardır. Yaşamsal risk ihtimali azaldığı için, 6 aylık bir bebek (24 haftadan itibaren) artık birey olarak kabul edilir.

Bebeğiniz istemsizce de olsa şaşırma, üzülme, kaşını çatma ve gülümseme gibi çeşitli yüz ifadelerini yapabilir.

Bu dönemin sonunda artık gözler yerli yerine gelmiş olacak ve göz kapaklarını açıp kapamaya başlayacak.

Amniyon sıvısı sayesinde, bebeğinizin gelişim aşamaları tamamlanmaya devam ediyor. Bu sıvının onu darbelere karşı koruma görevi vardır. Bebek aynı zamanda amniyon sıvısını yuttuğu için akciğerlerini doldurma ve boşaltma eylemi yaparak nefes alır. Bu eylem, onun doğumdan sonra nefes alması için bir hazırlık olur. Ayrıca bu sıvı, bebeğin sindirim sisteminin çalışmasını sağlar.

Plasenta, bebekle birlikte büyümeye, bebekle anne arasındaki alışverişi sağlamaya ve karbondioksiti filtrelemeye devam eder.

Bebeğinizin incecik ve pembe teni bu dönemde artık verniks tabakası ile kaplanmaya başlar. Macun kadar koyu kıvamlı olan bu tabaka, bebeğin bedeninde ısı kontrolü sağlar ve kaygan yapısı sayesinde onun doğum kanalından geçişini kolaylaştırır.

Cilt altındaki yağ miktarı artmaya devam eder. Cildin alt tabakasında, kılcal damarlar vardır. Üstte ise lanugo adı verilen ince tüyler bulunur. El ve ayak parmakları, avuç içi ve ayak tabanlarındaki izler, oluşumunu tamamlamak üzeredir. Kaşlar, saçlar ve tırnaklar oluşumlarına devam eder.

İkinci trimester ortalarında bebeğinizin dokunma hissi daha da gelişiyor. Refleks hareketler yerini, farkındalığı olan bilinçli eylemlere bırakıyor. Artık yüzüne dokunurken ve göbek kordonunu tutarken daha bilinçli!

Bu dönemin sonuna doğru, seslere olan duyarlılığı artıyor. Örneğin; sizin sesinizle eşinizin sesini ayırt etmeye başlayacak. Veya ani bir seste hoplayarak tepki vermeye devam edecek.

Tat alma duyusu acı, tatlı, ekşi gibi tatları hissedebilecek kadar tamamen gelişti.

Bebeğinizin cinsel organları bu dönemde gelişir. Kız bebeklerde yaklaşık 6 milyon yumurta oluşmuştur ve doğumda bu sayı 1-2 milyona iner. Kız bebeğin rahmi ve vajina oyuğu bu dönemde gelişir. Erkek bebeklerde prostat gelişimi artık tamamlanmıştır. Testisleri henüz karın boşluğundan yumurtalık torbasına inmemiştir.

Bu dönemin ortasından itibaren bağırsaklarında mekonyum adı verilen bir dışkı oluşuyor. Bu dışkıyı doğuma kadar da bağırsaklarında biriktirmeye devam edecek.

Bebeğiniz ikinci üç aylık dönemde zamanının bir kısmını uyuyarak geçirir. Uykusu 20 dakika – 2 saat arası sürebilir.

Bebek Hareketleri

Bebeğiniz anne karnındaki yolculuğunda en hareketli dönemlerini 2. Trimester’de yaşayacak. Bu kadar fazla hareketli olma sebebi; hem gelişen duyularını keşfetmekten keyif alması hem de yerinin hala geniş olmasıdır. Amniyon sıvısının miktarı da onun akrobatik hareketleri için gayet yeterli.

Ancak her gün hareket etme sayısı aynı olmayabilir. Siz yine de bu konuda duyarlı olun ve bebeğiniz 2 gün içinde hiç hareket etmezse doktorunuzu bilgilendirin.

Bu kadar hareket etmesine rağmen bir yandan da dinlenme ve uyku düzeni de oluşuyor.

Ultrason Görüntüsü

Bebeğiniz artık minik bir insan görünümüne kavuştu. 2. trimester ayrıntılı fetal ultrasonografide bebeğin vücudu orantılı görünür.

Bu dönemde bebeğiniz hala biraz cılız görünümlüdür. Ancak bu cılız haline rağmen ikinci 3 aylık ultrason muayenenizde onun çok hareketli olduğunu görebilirsiniz. Çünkü hem bebeğinizin yeri bol hem de kemik ve kasları geliştiği için çok hareketli!

Ultrasonda göbek kordonunu tuttuğunu görebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin gülümsediğini, dil çıkardığını veya elleriyle yüzünü kavradığını da görebilirsiniz.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

2.trimester döneminde şu belirtileri yaşayabilirsiniz:

– Varis,

– Kabızlık ve kabızlığa bağlı olarak hemoroit,

– Vajinadan gelen beyaz bir akıntı,

– Bacak krampları,

– Midede yanma, hazımsızlık ve gaz,

– Karın yüzeyinde gerilmeye ve kurumaya bağlı olarak kaşınma hissi,

– Karın bölgesinde ve yüzdeki cilt renginde değişiklikler,

– Kan basıncı artacağı için kalp atışlarında hızlanma,

– Tansiyonunuzda bazen yükselme

– Baş ağrıları ve baygınlık hissi.

– Kıllanma,

– Saç ve tırnaklarda hızlı uzama,

– Burun tıkanması,

– Sıcak basması ve daha sık terleme,

– Baş dönmesi ve baygınlık hissi.

– Kollarda, ellerde ve boyun bölgesinde iğnelenme, uyuşma, karıncalanma ve sızlanma tarzı hislere neden olan Karpal Tünel Sendromu .

Ayrıca; hamilelikte uyku hali de ilk trimester’den itibaren ortaya çıkar. Hamilelikte rahat bir uyku için önerilerimizi, 8. Ay yazımızda okuyabilirsiniz.

Hamilelikte kasık ağrısı ne zaman başlar?

Gebelikte kasık ağrısı, ilk trimester’den itibaren başlayabilir. Rahim büyüdükçe ve bu sebeple rahmi karın bölgesine bağlayan bağlar esnedikçe bu ağrılar daha da fazlalaşacaktır. Kasık ağrıları aşırı artarsa ve kanama eşlik ederse mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz.

Hamilelikte karın ağrısı da yine rahmin genişlemesine bağlı olarak zaman zaman ortaya çıkabilir. Ancak sizi rahatsız edecek seviyeye gelirse doktorunuzu aramanız gerekir.

Hamilelikte bebeğin ve dolayısıyla da rahmin büyümesinden dolayı oluşan kasık ağrısı ve karın ağrısı; Round Ligament Ağrısı olarak adlandırılır. Bu ağrılar bazen iki tarafta bazen de tek tarafta görülebilir.

Şeker Yükleme Testi

Daha önce idrarınızda şeker tespit edilmediyse ve bu sebeple daha önce yapılmadıysa doktorunuz bu dönemde (24-28. haftalarda) şeker yükleme testi yaptırmanızı isteyebilir.

Üçlü veya Dörtlü Test

İkinci trimester’de doktorunuz sizden 16-20. haftalar arası önerilen Üçlü Test veya Dörtlü Test isteyebilir. İkili Test’te herhangi bir risk tespit edilmemiş hamilelerde bu testler istenmeyebilir. İkili Test sonuçları normal bile çıksa yine de anne adayının yaşı ve ailede potansiyel genetik bir rahatsızlığı olması gibi faktörler, bu testlerin yapılmasını gerektirebilir. Üçlü Test veya Dörtlü Test’te riskli durumlar tespit edilirse doktor anne adayına amniyosentez veya başka tetkikler önerebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

2.Trimester Beslenme Önerileri

Her gün 3 ana öğün ve 3 ara öğün yerseniz kan şekeriniz de düşmeyecektir. Protein, kalsiyum, vitamin, çinko, demir, magnezyum ve diğer tüm minerallerden zengin beslenmeniz, bebeğinizin sağlıklı gelişimi ve sizin sağlığınız için çok önemlidir. Hamilelikte kesinlikle diyet yapmamalısınız. Ancak beyaz şeker ve beyaz unlu yiyeceklere kısıtlama getirmeniz, fazla kilo almamanız açısından yararlı olacaktır. Günde en az 8 bardak olacak şekilde bol su için.

Hamilelik boyunca protein içerikli gıdalardan günde 2-3 öğün almalısınız. Bir öğün miktarı; 85-100 gram arası kırmızı et veya tavuk, 150 gram balık, 30-60 gram peynir ve 125 gram kuru baklagil şeklinde uygundur.

Bebeğin tiroit bezi bu dönemde geliştiği için hamilelik boyunca iyottan zengin besinlerle beslenmeyi ihmal etmeyin.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe