Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz artık o kadar bilinçli ki, doğuma hazırlanıyor. Anne karnından rahatlıkla çıkabilmek için muhtemelen artık baş aşağı dönmüş durumda (sefalik pozisyon). Bebeğiniz bu hafta hala baş aşağı dönmediyse birkaç hafta daha bekleyin. Bebeklerin yaklaşık yüzde 96’sı doğuma kadar baş aşağı döner. Baş aşağı dönerek doğum pozisyonunu alan bebeğin yüzü son haftalarda arkaya bakmalıdır (anterior pozisyon). Bu duruş, sezaryen ameliyatları açısından da avantajlıdır.

35 haftalık gebelikte beyin ve sinir sistemleri tamamen gelişmiştir. Beyin hücreleri artmaya devam eder.

Hamilelikte 35. haftada bebeğin cildindeki ince tüyler (lanugo) dökülmeye devam eder. Cildinin yüzeyinde haftalardır oluşan kalın, macunumsu, beyaz ve yağlı yapı olan Verniks Kazeoza tabakası vücudun ısı kontrolünü sağlıyor ve bebeğin cildini amniyon sıvısının asitli ortamından koruyor. Aynı zamanda da doğumda bebeğin doğum kanalından geçişini kolaylaştırma görevi bulunuyor. Doğal doğum uygulamalarında, doğumdan sonra verniks tabakasının bebeklerin cildinde bir süre daha kalması sağlanır, yani bebek hemen yıkanmaz. Böylelikle bu yağlı tabakanın, bebeğin dış dünyaya uyum aşamasında onun cildini nemli tutmaya ve beslemeye devam etmesi sağlanır. Bu uygulamada 12-24 saat içinde yıkansa bile verniks’in birazı bebeğin vücudunda kalacak şekilde yıkanır.

Gebeliğin 35. haftasında bebeğin kafatası kemikleri sertleşmeye devam etse bile hala yumuşaktır. Kafatası kemikleri henüz bir araya gelmedi. Aralarında fontanel adı verilen yumuşak dokular var. Bebeğin kafatasındaki bu yumuşak bölge bıngıldak olarak adlandırılır ve bu dokuların tamamen kapanması ve sertleşmesi, bebek 1-1.5 yaşına gelene kadar ancak gerçekleşecektir.

35. hafta gebelikte bebeğin kalın bağırsaklarında mekonyum adı verilen siyah renkli ilk kakası birikmeye devam ediyor. Doğuma kadar bebeklerin bu kakayı yapmaması beklenir. Anne karnında bebeğin kakasını yapması sağlık açısından risk oluşturabilir. Böyle bir şey fark edilirse doktorun kararlarına harfiyen uyulmalıdır.

35 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

Bebeğinizin yeri dar, ama hala uyku aralarında güçlü hareketlerine devam ediyor. Hıçkırıklarını da hissedebilirsiniz. Başı aşağı dönmüşse bebeğinizin popo kısmını arada bir midenizin altında hissedeceksiniz. Bazı anne adayları bu haftalarda bebeklerinin ayak ve parmaklarıyla yaptıkları baskıyı çok net hissettiklerini söylerler.

Ultrason Görüntüsü

Akciğerlerinin tamamen gelişmesine sadece birkaç hafta kaldı. Bu arada bebeğiniz düzenli şekilde amniyon sıvısını yutarak solunum hareketleri yapmaya devam ediyor. 35 haftalık gebelik ultrason görüntülerinde bu soluk alıp verme hareketini görebilirsiniz.

Bebeğinizin başparmağını veya diğer parmaklarını emmeye devam ettiğini de ultrasonda görebilirsiniz. Bu, onun doğum sonrasında annesinin memesini emebilmesi için ihtiyaç duyacağı emme kaslarını geliştirmesini sağlar. Emme refleksi ancak bu haftanın sonunda tamamen gelişecektir. Bu sebeple 35 haftadan önce doğan bebekler, meme emerken biraz zorlanabilirler.

Hamileliğin 35. haftasında doktorunuz ultrasonda bebeğinizin pozisyonuna bakacaktır. Eğer baş aşağı pozisyona hala inmediyse, inmesi için biraz daha zaman var. Ama belki de doktorunuz karnınızın üstünden bebeğinizin baş aşağı dönmesini sağlayacak bir döndürme işlemi yapmayı önerebilir(Kendisi yapabilir veya profesyonel bir ebe önerebilir). Bu işlem, deneyimli bir uzman tarafından yapılmalıdır. İşlemdeki başarı şansı üçte 2’dir. Unutmayın, bu işlem için mutlaka doktorunuzun onayı gerekecektir! Ayrıca doktorunuz, bebeğinizin baş aşağı dönmesi için evde uygulayabileceğiniz bazı egzersizler yapmanızı isteyebilir sizden. Eğer önermediyse bunu kendisine sorun. Doğum için birebir destek aldığınız bir ebe veya doula’nız varsa, doktorunuzun onayı ile bu konuda size destek verebilir.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

35 hafta kaç ay eder? Hamileliğinizin 8. ayının sonundasınız.

Karnınızın büyüklüğü size inanılmaz gelmeye başlamış olabilir. Ama unutmayın ki bu patlama noktasına gelmenizin tek bir amacı var, o da sevimli bebeğinizi dünyaya getirecek olmanız. Karnınızın eskisi gibi olmayacağı endişesi de sarmış olabilir sizi. Neyse ki, doğumdan sonra tüm bu olumsuz duygularınız geçecek ve aylar geçtikçe karnınızın nasıl da eski haline gelebildiğini görmek sizi şaşırtacak. Karnınızın eski haline gelmesi ve sıkılaşması için sizin de biraz çaba göstermeniz gerekecek. İşte önerilerimiz:

– Hamilelikte gerekenden fazla kilo almayın,

– Her gün badem yağı, kakao yağı veya Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlardan veya bunlardan elde ettiğiniz karışım yağlardan sürerek karın bölgenizi nemlendirin,

– Doğum sonrasında lohusalık egzersizleri yapın. Bu egzersizleri doğum destekçinize (ebe veya doula’nıza) sorarsanız size yardımcı olacaktır,

– 35 haftalık hamilelikte karnınız büyüdükçe ağırlık merkeziniz de değişecek, bu da hareketlerinizi kısıtlayacaktır. En iyisi, büyüyen karnınızla yavaş hareket etmenizdir. Tez canlı hareketler yapmanız; denge kaybı, düşme, ayak burkulması gibi istenmeyen kazaları da beraberinde getirir. Ancak, “Yavaş hareket etmeniz gerekiyor” desek de bu dönemlerde sürekli yatıp uzanmayın. Çünkü hareket etmek, doğumunuzu kolaylaştıracaktır. Yine de hareketleriniz, dikkatli ve özenli olmalı.

 

35 hafta gebelikte kasık ağrısı yaşamaya devam edebilirsiniz. Bu durum, büyüme sebebiyle rahmin etrafındaki kaslarda gerginlik ve esneme olmasından kaynaklanır.

Peki, 35 haftada doğum olur mu? Elbette olabilir. 35. haftada erken doğum belirtileri yaşayabilirsiniz. Eğer kasık ağrılarınıza erken doğum belirtilerinden biri veya birkaçı eşlik ediyorsa mutlaka doktorunuza haber verin. (Erken doğum belirtileri hakkında bilgi için 33. hafta yazımıza bakınız.)

35 haftalık ikiz gebelikte bebekler baş aşağı dönmemiş olabiliriler. Ya da biri baş aşağı olabilir, diğeri yan dönebilir. Her ikisi de aşağı dönmüş ise normal doğum için avantajlı bir durumdur. Eğer her ikisi de yan duruyorsa doğumun sezaryenle olması daha ideal olabilir. Eğer her şey yolunda ise ve normal doğum yapmak istiyorsanız, ikiz doğumlar konusunda uzman bir doktor ve ebe tercih etmelisiniz.

Beden Yapınız Doğum İçin Uygun mu?

Anne adayları doğuma kadar en çok da beden yapılarının doğum için uygun olup olmadığını merak ederler. Sizi şöyle rahatlatalım; baba çok uzun boylu ve iri, anne kısa bile olsa genelde bebekler annelerinin ölçüleri ile orantılı doğarlar. Eğer doktorunuz hamilelik sürecinizde bebeğinizin baş büyüklüğünden şüphelendiyse, sizi doğuma kadar takip edip yönlendirecektir. Bir de hamilelik diyabeti yaşayan bazı kadınların bebekleri 5 kilogramın üzerinde çok iri olabilir. Bu da bebeğin doğmasını zorlaştırabilir. Doktor yine böyle bir durumda anneyi yönlendirecektir.

Ayrıca bebeklerin kemik yapıları doğumun rahat olabilmesi için doğuma kadar esnek yapılıdır. Aynı şekilde hamile olan bir kadının da eklem yerlerindeki dokular yumuşar, bu da pelvik tabanın doğum sırasında esnemesini kolaylaştırır. Aynı zamanda unutmayın ki, bebeğinizin cilt yüzeyi adeta verniks kazeoza tabakasına bulanmış şekilde doğacak. Bebeklerin başı da dahil tüm vücudunun yüzeyinde oluşmuş olan bu yağlı yapı, onların anne karnından kolaylıkla kaymalarını sağlar. Yani kısaca doğum başladıktan sonra, siz ve bebeğiniz doğum eyleminin rahatlıkla gerçekleşebileceği bir donanımda olacaksınız. Yanınızda size birebir destek verecek profesyonel bir doğum destekçisi de olursa doğumunuz rahat geçecektir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelikte 35. haftada uykularınız bölünmeye başladıysa 32. Hafta yazımızda verdiğimiz önerilere mutlaka bir göz atın.

Mide sorunlarınızı artırmamak için beslenmenize dikkat edin. Sık sık ve az az beslenmeniz en iyisidir. Gereksiz kilo alımına neden olabileceği için şekerli yiyeceklerin aşırı tüketiminden kaçının. Bol su içmeyi ihmal etmeyin (günde 8-10 bardak).

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe